Karty płatnicze nie muszą być szkodliwymi „plastikami”. Z pomocą nachodzi Mastercard

Tradycyjne karty płatnicze, niekiedy określane jako „plastiki”, nie są zbyt przyjazne dla środowiska. Z tym problemem walczy Mastercard, który opracował katalog  materiałów, a jednocześnie producentów kart płatniczych, którzy z tych materiałów korzystają. Ma to na celu ułatwić bankom wydawanie kart, które są bezpieczniejsze dla naszej planety.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Karty płatnicze nie muszą być szkodliwymi „plastikami”. Z pomocą nachodzi Mastercard

Każdego roku produkowanych jest sześć miliardów kart płatniczych, zazwyczaj z PCV. Karty te są wymieniane średnio co trzy, cztery lata, a wyrzucane, trafiają na wysypiska śmieci na całym świecie. Mastercard prowadzi działania, które mają na celu minimalizowanie tego problemu.

Dalsza część tekstu pod wideo
Karty płatnicze nie muszą być szkodliwymi „plastikami”. Z pomocą nachodzi Mastercard

Z oferty bezpiecznych dla środowiska kart Mastercard mogą już korzystać konsumenci na ponad 12 rynkach na całym świecie, a ponad 60 instytucji finansowych wydaje karty, które są tworzone ze zweryfikowanych materiałów, wykonanych z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu, pochodzenia biologicznego, bezchlorowych i degradowalnych.

Ta nowa inicjatywa jest kolejnym krokiem prowadzącym do uruchomienia przez Mastercard globalnego systemu certyfikacji biodegradowalnych kart. Z Mastercardem współdziałają w tej sprawie producenci kart: Gemalto, Giesecke+Devrient i IDEMIA. Firmy od 2018 r. pracują nad ustanowieniem najlepszych praktyk ochrony środowiska i zmniejszenia ilości tworzyw sztucznych PCV jednokrotnego użytku w produkcji kart. 

Ponadto Mastercard uruchomił w Wielkiej Brytanii laboratorium Global DigiSec Lab, które analizuje skład materiałowy karty, oceniając jej ekologiczność. W ten sposób klienci mają pewność, że każda karta Mastercard wyprodukowana z biodegradowalnego materiału została zweryfikowana. Ponadto laboratorium inwestuje w badania naukowe związane z przyjaznymi dla środowiska sposobami recyklingu istniejących plastikowych kart.