DAJ CYNK

Laptop gamingowy do 5000 zł – TOP 5 na listopad 2021

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Poradniki


Jaki jest najlepszy laptop gamingowy do 5000 zł? Tego dowiecie się z naszego najnowszego poradnika!

Wciąż trwa kryzys na rynku układów scalonych, przez co nie ma co liczyć na szybką obniżkę cen kart graficznych. Z tego powodu gamingowe laptopy cały czas są sensowną alternatywą dla komputerów stacjonarnych. Co prawda niedobory chipów dotykają coraz więcej firm, w tym również producentów laptop, ale nadal łatwiej kupić przenośny komputer do gier niż jakiegokolwiek GeForce'a lub Radeona.

Nie ma też co oszukiwać — nadal kupno desktopa to prawdopodobnie bardziej opłacalna inwestycja, nawet przy wyższych cenach kart graficznych. Zresztą, jak już wspominałem wyżej, kryzys dotknął również producentów notebooków, więc i tutaj powoli widać podwyżki cen oraz gorszą dostępność. Nie zmienia to faktu, że niektórzy mogą preferować kupno notebooka. Właśnie dlatego przygotowałem zestawienie moim zdaniem najlepszych laptopów gamingowych w cenie do 5000 zł.

Zobacz: Laptop gamingowy do 3500 zł – TOP 5 na listopad 2021

Jak wybieraliśmy?

Skoro wybieramy laptop do gier, to właśnie wydajność jest najważniejsza. Dlatego najważniejsze są: procesor, układ graficzny oraz ilość pamięci RAM. Dodatkowo nie bez znaczenia jest też ekran. W końcu wypadałoby, aby odświeżał obraz z częstotliwością co najmniej 144 Hz skoro to oferują już modele tańsze o 1500 zł.


W mojej ocenie priorytetem jest również szybki dysk SSD NVMe o pojemności co najmniej 500-512 GB. Pozwoli on zainstalować kilka najważniejszych gier, które mocno zyskają z powodu szybszego ładowania. Z Waszej rekomendacji zwracam też większą uwagę na możliwość dołożenia pamięci RAM lub dodatkowych dysków.

Jeśli chodzi o samą cenę, to chociaż kwota 5000 zł jest jedną z najpopularniejszych i daje już pewne pole do manewru, to w kontekście laptopów gamingowych pozwala na wybór modeli co najwyżej ze średniej półki. Z tego też powodu nie ma co liczyć na wiele i nadal trzeba zdawać sobie sprawę z koniecznych kompromisów. Jeszcze przed poszukiwaniami myślę, że procesor pokroju Ryzena 5/Core i5, do tego RTX 3050/3050 Ti, 8-16 GB pamięci RAM i ekran 144 Hz to coś, na co można liczyć w tej cenie.

Zobacz: Jaki komputer do gier? Polecane zestawy na listopad 2021

W trakcie poszukiwań pod uwagę biorę tylko duże i znane sklepy. Co by o nich nie mówić, to jednak dają większą gwarancję realizacji zamówienia i pozwalają uniknąć problemów w przyszłości w momencie ewentualnej gwarancji. Wszystkie modele są wymieniane w kolejności alfabetycznej, poza konstrukcją, którą wybrałem jako rekomendawana.

Ankieta
28%
37%
7%
13%
15%

Wszystkich głosujących: 828

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Acer, Asus, HP, Gigabyte, MSI

Przewiń w dół do następnego wpisu