DAJ CYNK

W Warszawie odbyły się testy sieci 5G

12.07.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6716

Ważne 5

1

Exatel przeprowadził testy sieci 5G na terenie centrum handlowego Blue City, wykorzystując do tego pasmo 60 GHz.Exatel przeprowadził testy sieci 5G na terenie centrum handlowego Blue City, wykorzystując do tego pasmo 60 GHz.

W ramach testu transmitowano wideo w rozdzielczości 4K i 8K przez zainstalowane w budynku moduły antenowe 5G. Do odbioru wideo posłużył ruchomy terminal oraz komputer z podłączonymi goglami VR. Istotą testu było sprawdzenie współdziałania wszystkich elementów infrastruktury sieciowej, ze szczególnym uwzględnieniem etapu konwersji sygnału radiowego na przesyłany światłowodem do i z sieci szkieletowej. Jak podkreśla Exatel jest to etap krytyczny dla płynności transmisji danych i działania 5G - podał serwis Telko.in.

Demonstracja pokazała, że 5G działa w takich obiektach jak centra handlowe, gdzie jest duże nagromadzenie potencjalnych użytkowników usług telekomunikacyjnych, a nasz prototyp zapewnia płynne przejście między technologiami 5G, LTE i Wi-Fi. Podobne testy będą też prowadzone na stadionie piłkarskim w Osace, gdzie anteny 5G będą podwieszone i skierowane na krzesła kibiców - powiedział Michał Szczęsny, dyrektor Biura Architektury i Planowania Sieci w firmie Exatel.

Przeprowadzone w Warszawie testy realizowane były w ramach projektu Rapid 5G. Jest on prowadzony przez konsorcjum złożone z uczelni wyższych, instytutów badawczych, operatorów telekomunikacyjnych i producentów infrastruktury sieciowej z Unii Europejskiej i Japonii. Rapid 5G wystartował w 2014 roku i ma na celu stworzenie niezbędnych podstaw do wdrożenia sieci 5G. Projekt jest finansowany między innymi ze środków UE (1,5 miliona euro).

Na firmę Exatel przypadło dofinansowanie w wysokości 165,3 tysiąca euro. Polski operator odpowiadał za wykonanie projektu podkładowej sieci szkieletowej oraz wdrożenie rozwiązania "Radio-over-Fiber" (przekazywanie sygnału radiowego przez światłowód). Aby wywiązać się ze swoich zadań, Exatel zbudował łącze światłowodowe o długości 11 km, które połączyło centrum danych firmy w Morach pod Warszawą i Blue City.

Źródło tekstu: Telko.in

Komentarze
Zaloguj się