DAJ CYNK

Satelity kluczem do sukcesu sieci 5G

25.05.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 37

Ważne 5

3

Sieć 5G ma w założeniu pokryć zasięgiem 99,9% powierzchni państw. Jednak bez satelitów nowej generacji będzie to proces długi i kosztowny.Sieć 5G ma w założeniu pokryć zasięgiem 99,9% powierzchni państw. Jednak bez satelitów nowej generacji będzie to proces długi i kosztowny.

Dr Ashok Rao, wiceprezes do spraw rozwoju w firmie O3b Networks, powiedział podczas konferencji CommunicAsia2017, że obecne generacje satelitów GEO, MEO i LEO mają kluczowe znaczenie w rozwoju sieci 5G, szczcególnie na terenach wiejskich i odległych od większych skupisk ludzkich. Sama infrastruktura naziemna może nie wystarczyć, by nowa sieć mogła spełniać wymogi 5G. Główną cechą 5G jest zasięg 99,9% i tu właśnie pojawia się satelita - stwierdził Rao.

Jako przykład zastosowań, w których krążące nad Ziemią satelity mogą być przydatne, podano między innymi w pełni autonomiczne samochody, które będą potrzebowały niemal uniwersalnego zasięgu sieci 5G, a także korzystanie z mobilnego wideo wysokiej jakości.

Według brytyjskich badań, dostarczenie sieci 5G w odpowiedniej jakości do każdego zakątka Wielkiej Brytanii wymagać będzie 400 tysięcy dodatkowych masztów o wysokości około 25 metrów. W przypadku większych krajów potrzeby będą olbrzymie. I tu - według Ashoka Rao - z pomocą mają przyjść systemy satelitarne. Po pierwsze są one coraz wydajniejsze. O ile satelity uruchomione w 2007 roku miały pojemność na poziomie 8 Gb/s i pozwalały na pobieranie danych z prędkością 2 Mb/s, o tyle satelity GEO nowej generacji, uruchomione w 2020 roku, będą oferowały odpowiednio 800 Gb/s i 100 Mb/s. Po drugie satelity umożliwią obniżenie kosztów dostępu do sieci 5G i zmniejszą obciążenie operatorów sieci.

Zobacz: ZTE rozpoczęło drugą fazę testów 5G w Chinach
Zobacz: Verizon: Ekstremalne testy łączności 5G firmy Ericsson

Źródło tekstu: telecomasia.net, wł

Komentarze
Zaloguj się