Poczta Polska zbiera śmieci. To nie żart, lecz bardzo słuszny projekt

Poczta Polska uruchamia pilotażowy projekt zbierania drobnego sprzętu RTV i AGD. Elektrośmieci można wrzucać do specjalnych pojemników, które się pojawiły w ponad 350 placówkach pocztowych w trzech województwach.

Marian Szutiak (msnet)
7
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Poczta Polska zbiera śmieci. To nie żart, lecz bardzo słuszny projekt

Poczta Polska, we współpracy z firmami MB Recycling i Terra Recycling (Grupa Elemental), rozpoczęła pilotażowy projekt zbierania drobnego sprzętu RTV i AGD. Specjalne pojemniki na elektroodpady pojawiły się w ponad 350 placówkach pocztowych. Inicjatywa ta ma stanowić kolejny krok Poczty Polskiej w kierunku wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ochrony środowiska naturalnego.

Dalsza część tekstu pod wideo

Projekt obejmuje placówki w trzech województwach:

  • mazowieckim: m.in. w Warszawie (52 placówki), Piasecznie, Płocku, Siedlcach, Radomiu, Żyrardowie i Ostrołęce,
  • śląskim: m.in. w Katowicach, Częstochowie, Sosnowcu, Gliwicach, Rybniku, Bytomiu, Tychach, Chorzowie i Zabrzu,
  • łódzkim: w Łodzi (15 placówek).

W specjalnie oznakowanych kartonowych kontenerach można umieszczać drobne elektroodpady, takie jak:

  • żelazka,
  • czajniki elektryczne,
  • routery,
  • telefony komórkowe,
  • zegarki,
  • zabawki elektryczne.
Poczta Polska zbiera śmieci. To nie żart, lecz bardzo słuszny projekt

Zużyte baterie nadal są zbierane w oddzielnych pojemnikach, które znajdują się w placówkach od 2015 roku.

Jak działa system zbierania odpadów?

Obsługą nowych pojemników zajmują się partnerzy projektu, MB Recycling i Terra Recycling. Gdy pojemniki się zapełnią, pracownicy placówek zgłaszają potrzebę ich opróżnienia. Następnie elektrośmieci trafiają do wyspecjalizowanych punktów recyklingu, gdzie są przetwarzane na cenne surowce, takie jak metale żelazne, nieżelazne czy tworzywa sztuczne. Materiały te mogą zostać wykorzystane przy produkcji nowych urządzeń.

Ekologiczne korzyści dla środowiska

Elektroodpady zawierają substancje szkodliwe, które mogą negatywnie wpływać na środowisko, ale również cenne surowce. Umożliwiając klientom odpowiedzialne pozbywanie się takich odpadów, Poczta Polska chce przyczynić się do ochrony przyrody oraz wspierać recykling i zrównoważony rozwój.

Odpowiedzialność ekologiczna to jeden z filarów naszej działalności. Rozszerzenie oferty o zbiórkę drobnego AGD jest naturalnym krokiem w rozwijaniu naszych usług proekologicznych. Dzięki temu dajemy klientom realną możliwość dbania o środowisko w sposób prosty i wygodny – przy okazji codziennych wizyt w placówkach. Wierzymy, że ten projekt spotka się z dużym zainteresowaniem i stanie się kolejnym krokiem w budowaniu bardziej ekologicznej przyszłości.

– podkreślił Piotr Szajczyk, wiceprezes Poczty Polskiej ds. sprzedaży

Poczta Polska zbiera śmieci. To nie żart, lecz bardzo słuszny projekt

Plany na przyszłość

Projekt realizowany jest pilotażowo. W przypadku pozytywnego odbioru ze strony klientów, Poczta Polska planuje rozszerzenie projektu na kolejne placówki w kraju. Zachęca się mieszkańców do korzystania z pojemników i pozbywania się elektroodpadów w odpowiedzialny sposób.