DAJ CYNK

Orange ma nowe słupy do wieszania światłowodów

Marian Szutiak

Wydarzenia

Orange ma nowe słupy do wieszania światłowodów

Orange zaczął korzystać z nowych, kompozytowych słupów do budowy naziemnych sieci światłowodowych. Są one lekkie i odporne na wiatr, a także bardziej eko.

Nie wszystkie linie światłowodowe Orange biegną pod ziemią. Niektóre światłowody wiszą ponad gruntem. Do tej pory pomarańczowy operator wykorzystywał do tego głównie słupy z żelazobetonu lub drewna. Często trzeba było je stawiać w trudno dostępnych miejscach, gdzie ciężki sprzęt nie dojeżdżał.

Pól roku temu wspólnie z partnerami znaleźliśmy rozwiązanie i zaczęliśmy stosować dwa typy słupów kompozytowych, z których każdy waży nie więcej niż 30-50 kg i mają nośność 2,2 kN i 4 kN. Słupy muszą być uniwersalne, ponieważ Orange dostarcza zarówno usługi wykorzystując kable miedziane jak i światłowodowe. Dlatego mieliśmy udział w opracowaniu właściwej konstrukcji.

– poinformował Orange

Zobacz: Przenieś numer do Orange i nie płać przez pół roku
Zobacz: Orange wykorzysta Twoje gigabajty w dobry sposób. Wystarczy jeden SMS

Lekkie, odporne na wiatr i bardziej eko

Nowe słupy Orange są lekkie, a przez to łatwiejsze w ustawianiu. To z kolei oznacza dużą oszczędność czasu i kosztów. Kompozytowe słupy są też bardziej estetyczne – mają szary kolor i powłokę imitującą strukturę drewna. Trwałość słupów wynosi ponad 50 lat.

Orange słup kompozytowy

Producent kompozytowych słupów twierdzi, że są one najmniej emisyjne w fazie produkcji i w całości podlegają recyklingowi. W przypadku ich poprzedników utylizacja zużytego słupa czyli impregnowane drewno musiało być odpowiednio utylizowane. Tutaj mamy produkt zdecydowanie łatwiejszy w recyklingu i nadający się do przetworzenia.

A gdy słup nie jest zniszczony, można go użyć ponownie – wykopać i ustawić w nowym miejscu. Pracownicy Orange spotkali się też z sytuacjami, że właściciele nieruchomości wyrażili zgodę na ustawienie słupa dopiero, gdy poinformowano ich, że będzie to słup kompozytowy.

Słupy wykonane z kompozytów mają też większą odporność na zmiany klimatyczne, w tym na zmienny wiatr. 

Zobacz: Play się łączy. Będzie nowa oferta
Zobacz: W Plusie na kartę wymienisz środki na kod rabatowy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu