Nokia stawia na ekologię. 6G w służbie planety
Nokia została wybrana przez Smart Networks and Services Joint Undertaking (SNS JU) na koordynatora projektu SUSTAIN-6G. To inicjatywa, która ma na celu zbadanie, jak technologia 6G może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.

Konsorcjum, którym pokieruje Nokia, skupi się na opracowaniu rozwiązań w trzech kluczowych obszarach:
- Inteligentne sieci energetyczne. 6G może umożliwić tworzenie mikrosieci zarządzających popytem na energię elektryczną. Sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do kontroli sieci dystrybucyjnych w czasie rzeczywistym, co zwiększy ich efektywność i odporność na zakłócenia.
- E-zdrowie i telemedycyna. 6G może zapewnić infrastrukturę do bezpiecznego przesyłania i analizy danych medycznych, a także umożliwić świadczenie usług medycznych online w domu pacjenta. Rozwiązania te poprawią diagnostykę i leczenie w społecznościach o ograniczonym dostępie do opieki zdrowotnej.
- Rolnictwo: 6G może wspierać inteligentne aplikacje rolnicze wymagające dużej przepustowości, telemetrii i automatyzacji. Chmura brzegowa 6G umożliwi automatyzację zadań rolniczych o wysokim priorytecie, takich jak zbiory, oraz integrację danych z czujników, stacji meteorologicznych i obrazów satelitarnych.
SUSTAIN-6G to jeden z najważniejszych projektów SNS JU i trzecie duże europejskie konsorcjum badawcze 6G, którym kieruje Nokia. Wcześniejsze inicjatywy, Hexa-X i Hexa-X-II, przygotowały grunt pod standaryzację 6G i opracowanie przykładów zastosowań.



W skład konsorcjum SUSTAIN-6G wchodzą dostawcy sprzętu i usług sieciowych, operatorzy telekomunikacyjni, producenci sprzętu przemysłowego, europejskie instytucje badawcze i uniwersytety oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Projekt rozpocznie się w styczniu 2025 roku i potrwa do 2027 roku.
Porozumienie paryskie ONZ zobowiązało świat do walki ze zmianami klimatu. Każda branża musi wnieść swój wkład. SUSTAIN-6G pokaże, jak przemysł telekomunikacyjny wykorzysta nową generację sieci do tworzenia zrównoważonej przyszłości, pokonując nie tylko wyzwania środowiskowe, ale także społeczne i ekonomiczne.
– powiedział Peter Merz, wiceprezes Nokia Standards