DAJ CYNK

Najbardziej szkodliwe i najszybsze wirusy komputerowe w historii

Michał Świech

Wydarzenia

Jakie wirusy pobiły rekordy w swojej klasie? Jakie z nich przetarły szlak dla swoich groźniejszych odpowiedników? Pochylmy się nad historią wirusów. To może być pouczająca lektura.

Wirusy i inne złośliwe programowanie mają się lepiej niż kiedykolwiek. Tylko w 2017 roku liczba ataków ransomware zwiększyła się czterokrotnie w porównaniu do poprzedniego roku. A jakie wirusy szczególnie ponuro zapisały się w historii?

Stuxnet - rok 2010

Stuxnet to przykład wirusa stworzonego na zamówienie rządowe. W 2010 roku USA postanowiły przeprowadzić atak na irański program wzbogacania uranu. Udało się przemycić wirusa za pośrednictwem pendrive'a. Po instalacji Stuxnet wyszukiwał konkretny sterownik i zmieniał jego ustawienia, doprowadzając np. do przyspieszenia pracy wirówek w zakładzie wzbogacania uranu w Natanz i ich zniszczenia. Zniszczono tak 1000 z 5000 wirówek i opóźniono program o 1,5 roku.

.Petya/Not Petya – rok 2017

To najdroższy pojedynczy incydent z wykorzystaniem wirusa. Żaden atak hakerów czy wyciek danych nie kosztował bowiem 10 miliardów dolarów. Złośliwe oprogramowanie blokowało urządzenia i wymagało okupu w postaci 300 dolarów w bitcoinach za każde. Uległy mu systemy komputerowe Rady Najwyższej Ukrainy, tamtejszego banku narodowego, systemu monitoringu elektrowni w Czarnobylu oraz rosyjskiego Rosnieftu i banku centralnego.

Fizzer - rok 2003

Następny wirus na liście to pierwszy stworzony przez zorganizowaną grupę przestępczą w celach zarobkowych. Przejmował on kontrolę nad pocztą i rozsyłał wiadomości zawierające spam do wszystkich kontaktów. W ten sposób skutecznie blokował serwery, rozprzestrzeniał się bowiem błyskawicznie.

Slammer/SQL Slammer – rok 2003

Ale w tym samym roku zadebiutował jeszcze szybciej rozprzestrzeniający się wirus. Slammer podwajał liczbę zainfekowanych komputerów w 8,5 sekundy, a zaledwie 10 minut zajęło mu zajęcie się 75 tysiącami serwerów. Wirus skutecznie sparaliżował Bank of America, serwery obsługujące numer alarmowy 911 w Seattle czy elektrownię atomową w Ohio i spowodował straty szacowane na ponad miliard dolarów.

Walker – rok 1992

Walker robił dokładnie co jego nazwa sugeruje. Wyświetlał... animację chodzącego mężczyzny. W ten sposób był modelowym przykładem wirusa swoich czasów. Pojawiać się wtedy zaczęły też coraz groźniejsze wirusy jak QCasino, który zmuszał do zagrania w ruletkę o dane z dysku...

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: F-Secure