Spółki z Grupy Orange Polska współtworzą nowe e-usługi GUS-u
Integrated Solutions i BlueSoft, spółki z Grupy Orange Polska, biorą udział w tworzeniu nowych e-usług dla Głównego Urzędu Statystycznego. Nowy system ma ułatwić obywatelom, przedsiębiorcom i administracji publicznej dostęp do analiz statystycznych, które mogą być wykorzystywane na przykład w planowaniu inwestycji.

Celem projektu „Przestrzenne Dane Statystyczne w Systemie Informacyjnym Państwa” (PDS) jest poszerzenie zakresu oraz dostępności informacji statystycznych i metod analiz geostatystycznych, wykorzystujących zasoby statystyki publicznej. Nowe rozwiązania mają pozwolić na lepsze zaspokajanie potrzeb użytkowników i poprawę funkcjonowania samej służby statystyki publicznej.
Liderem konsorcjum, które podpisało umowę z GUS-em i będzie realizować projekt, jest Integrated Solutions. W skład konsorcjum wchodzą także: Esri Polska, GISPartner oraz Billennium. Konsorcjantów w realizacji projektu wspiera trzech podwykonawców: BlueSoft, GeoTechnologies oraz SAS Institute. Produktami projektu będzie 6 e-usług publicznych (grafika poniżej).



Integrated Solutions (IS) zaprojektuje, dostarczy i wdroży infrastrukturę/platformę sprzętowo-systemowo-narzędziową systemu PDS. Jako lider konsorcjum, odpowiada także za zarządzanie całym projektem i integrację rozwiązania na bazie komponentów wytworzonych przez wszystkie podmioty konsorcjum. BlueSoft z kolei wnosi kompetencje eksperckie z zakresu budowy systemów informatycznych i będzie realizował pod kierownictwem IS prace w tym obszarze. Obie spółki są częścią Grupy Orange Polska.
Efektem realizacji projektu PDS będzie wsparcie analityczne dla użytkowników portalu w podejmowaniu decyzji biznesowych związanych z informacją przestrzenną. Projektowane usługi mają pozwolić na praktyczne zastosowanie analiz geostatystycznych, w tym o charakterze data mining, zarówno w działaniach komercyjnych, jak również prowadzonych przez administrację rządową i samorządową oraz sferę naukową. Funkcje systemu umożliwią przeprowadzanie niedostępnych wcześniej analiz na zbiorach danych przestrzennych oraz zasobach statystyki publicznej, pozwalając uzyskać niedostępne dotąd wyniki, a także zoptymalizować procesy biznesowe, wzbogacając w sposób istotny system informacyjny państwa. Produkty projektu, z uwagi na ich innowacyjny i unikalny charakter, mogą być także wykorzystywane w badaniach naukowych do analizy relacji pomiędzy zjawiskami z różnych dziedzin badawczych.