DAJ CYNK

5G Ready w sieci Play - wszystko co musisz wiedzieć

Lech Okoń

Wydarzenia

Sieć Play rusza z wielką kampanią reklamową, w której przekonuje, że jej infrastruktura jest "5G READY". Niebawem ruszą też testy właściwego 5G, na które przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Czym jest 5G Ready?

Metkę 5G Ready otrzymały w komunikacji sieci Play transfery rzędu 80-100 Mb/s (szczytowo nawet 300-500 Mb/s). Zdaniem operatora, możliwe do uzyskania w optymalnych warunkach kilkaset Mb/s to już wartości porównywalne do sieci 5G przyszłości.

Takie transfery pozwalają na oglądanie treści 4K czy prowadzenie wideokonferencji w HD. Dostępne są obecnie na 2 tys. nadajników Play sygnowanych 5G Ready. Do końca roku ma ich być już 30% (3,1 tys. stacji), które obejmą zasięgiem 20% populacji kraju.

Jak skorzystać z 5G Ready?

Marketingową sieć 5G Ready obsługują: Samsungi Galaxy S10, S10+ i S10E, LG V30, V40 i G7 ThinQ, Sony Xperia XZ3, Huawei P20, P20 Pro i Mate 20 Pro, Apple iPhone XS i XS Max oraz router mobilny Netgear Nighthawk. Lista ta niebawem zostanie poszerzona o kolejne urządzenia 4G, m.in. zaprezentowane podczas Mobile World Congress 2019.

Oprócz kompatybilnego sprzętu, wymagany jest też zasięg odpowiedniego nadajnika...

11% nadajników 5G Ready

Nadajniki sklasyfikowane przez Play jako 5G Ready to takie, które wykorzystują szereg rozwiązań używanych zarówno do budowy sieci 4G, jak i 5G. Należą do nich:

  • MIMO4x4 - (z ang. multiple-input and multiple-output)– czyli zwiększenie liczby anten odbierających i wysyłających sygnał, ta technologia pozwala zwiększyć prędkość transmisji danych.
  • Agregacja pasm, czyli łączenie ze sobą pasm pozwala na korzystanie z internetu z jeszcze większą prędkością. 
  • Modulacja 256QAM - (z ang. Quadrature Amplitude Modulation) pozwala przesłać większą ilość danych w tym samym czasie, oznacza to, że wysyłając komuś plik lub pobierając zdjęcia z internetu wyślemy i ściągniemy je szybciej niż do tej pory lub będziemy mogli pobrać lub wysłać jeszcze większe pliki w tym samym czasie, w którym do tej pory przesyłaliśmy te mniejsze.
  • Synchronizacja fazy jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami,  łagodzenia i eliminowania zakłóceń w sieci, a także możliwości korzystania z zasobów dwóch stacji bazowych naraz.
  • Cloud Air pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami (np. LTE i GSM) – jest to przesuwanie zasobów sieciowych w zależności od zapotrzebowania na daną technologię.

Dwie ostatnie, czyli synchronizacja fazy i cloud air dostępne są aktualnie tylko w sieci Play.

Kiedy prawdziwe 5G?

Komercyjne uruchomienie 5G to w przypadku wszystkich polskich operatorów sprawa zależna od zmian w normach PEM oraz terminu i wyniku nadchodzących aukcji 5G. Na obecnym etapie operatorzy testują 5G w oparciu o pasma użyczone przez UKE i wkrótce do T-Mobile i Orange dołączy Play.

Latem ruszają próby 5G sieci Play w kilku testowych lokalizacjach - jak donosi Rzeczpospolita, będzie ich przed wrześniem w całej Polsce 6. Nie znamy jeszcze pasm częstotliwości, na których swoje testy opierać będzie Play, prawdopodobnie w ruch pójdą jednak zarówno niskie częstotliwości, jak i tzw. fale milimetrowe, oferujące największe przepustowości.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Play

Źródło tekstu: Play, wł