DAJ CYNK

[Aktualizacja] Orange Światłowód w Tucznie tylko dla wybranych

Marian Szutiak

Taryfy, promocje, usługi

orange-swiatlowod-tylko-dla-wybranych

Orange Polska wciąż rozbudowuje swoją sieć światłowodów, między innymi w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Do szybkiego Internetu nie zawsze jednak mogą się podłączyć osoby, które tego chcą.

Do dosyć absurdalnej i niepokojącej sytuacji doszło we wsi Tuczno w województwie lubuskim, o czym poinformował oddział TVP3 z Gorzowa Wielkopolskiego. W miejscowości tej dumnie wisi wielki baner, według którego jest tam pomarańczowy światłowód.

Jeeest! W tej okolicy dostarczamy ultraszybki Orange Światłowód i telewizję w jakości 4K.

 – informuje Orange Polska na banerze

Zobacz: Strategia Orange: kowergencja, światłowody i 5G
Zobacz: Orange Polska sprzedał 50% spółki Światłowód Inwestycje grupie APG

Jak się okazuje, baner mówi prawdę. Światłowody są i umożliwiają korzystanie z szybkiego Internetu, jednak nie koniecznie tym, którzy by chcieli z niego skorzystać.

Orange Światłowód baner

Skrzynki są, słupy też, nawet kable na nich wiszą. I ultraszybki Internet w tych kablach też raczej jest. Tylko nie wszyscy mogą to sprawdzić. Bo Internet jest tylko dla wybranych. A kto ich wybrał i dlaczego? Tego nie wiadomo.

– informuje TVP3 Gorzów Wielkopolski

W relacji pojawia się wypowiedź mieszkanki Tuczna, która twierdzi, że ani ona, ani inni mieszkańcy z jej ulicy nie wiedzieli o tym, że światłowodowa inwestycja będzie realizowana. Podobno była tworzona lista chętnych, ale nikt jej nigdy nie widział. Efekt jest taki, że osoby, które chciałyby skorzystać z szybkiego Internetu światłowodowego, nie mają takiej możliwości, a osoby, którym nie jest on potrzebny, mogą się podłączyć.

Absurdalny okazał się między innymi przypadek Marka Borkowskiego, sołtysa Tuczna. 

Nikt nic nie wie, nikt się nic nie dowiedział, bo jak dzwonimy do Orange z zamówieniem (ja już składałem skargi wiele razy i było to odnotowane) , nawet odpowiedzi nie dostaliśmy na to, dlaczego i co to jest zrobione, kto tak zrobił.

– powiedział Marek Borkowski

Dom sołtysa Tuczna znajduje się niecałe 10 metrów od słupa, na którym wisi pomarańczowy światłowód. Według monterów jest tam kilka wolnych przyłączy, jednak Marek Borkowski nie może z tego skorzystać, bo słup jest przy innej ulicy (ale do sołtysa biegnie od niego miedziany kabel Orange), a on sam nie jest wpisany na listę odbiorców.

Inwestycja w Tucznie powstała w ramach projektu „Gorzowski Orange Światłowód” (POPC). Zasięgiem sieci objęto w tej wsi 123 gospodarstwa domowe, a poczynione inwestycje – według Centrum Projektów Polska Cyfrowa – zakończyły się sukcesem.

Wysłaliśmy prośbę o komentarz w tej sprawie do rzecznika prasowego Orange Polska Wojciecha Jabczyńskiego oraz do Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Gdy otrzymamy odpowiedzi, podzielimy się nimi z Czytelnikami.

Zobacz: Orange Flex rozdaje darmowe gigabajty za polecanie oferty
Zobacz: JAMBOX mobile startuje z jesiennym GruboBraniem

Aktualizacja [28.09.2021]:

Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński przysłał nam kilka zdań tytułem komentarza do opisanej powyżej sytuacji:

Orange Polska jest wiodącym inwestorem POPC. W ramach kolejnych konkursów podłączyliśmy już ponad 273 tys. gospodarstw domowych, 3121 jednostek oświatowych i 20 gminnych ośrodków kultury. Ze środków własnych zainwestowaliśmy 369 mln zł.

W warunkach konkursów o dofinansowanie POPC dla każdego obszaru określona jest lista punktów adresowych, które beneficjent może objąć zasięgiem sieci. Wyznaczenie list jest złożonym procesem realizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), który korzysta z danych dotyczących infrastruktury i usług telekomunikacyjnych oraz planów inwestycyjnych zgłaszanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Sprawdza też, dla których punktów adresowych koszty inwestycji są na tyle wysokie, że wymagają dofinansowania.

Jeśli chodzi o realizację przez Orange Polska programu POPC w miejscowości Tuczno w woj. lubuskim zrealizowaliśmy już dostępy dla 121 gospodarstw domowych. Teraz planujemy dodatkowe inwestycje - w ramach tzw. dogęszczenia - dzięki którym dostęp do światłowodów otrzyma kolejne kilkadziesiąt gospodarstw domowych.

Aktualizacja [1.10.2021]

Otrzymaliśmy oświadczenie Centrum Projektów Polska Cyfrowa w sprawie sieci światłowodowej w Tucznie, zbudowanej w ramach projektu POPC. Opublikowaliśmy je w tej wiadomości: Orange Światłowód w Tucznie – oświadczenie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange, TVP3 Gorzów Wielkopolski

Źródło tekstu: TVP3 Gorzów Wielkopolski, Telko.in