DAJ CYNK

Tajwan chce bronić TSMC przed Stanami Zjednoczonymi

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Tajwan chce bronić TSMC przed Stanami Zjednoczonymi

Chociaż Tajwan blisko współpracuje z USA, to Tajwańczycy nadal pamiętają o swoim interesie narodowym. Tajwański rząd chce chronić technologie TSMC.

 

 

TSMC buduje w USA, a dokładniej w Phoenix (Arizona), nowy zakład produkcyjny wart aż 13 miliardów dolarów. Rozpocznie on pracę już w 2024 roku. Ma być to zabezpieczenie dla Amerykanów przed skomplikowaną sytuacją w Azji oraz sytuacjami losowymi jak ostania pandemia COVID-19 i paraliż w fabrykach.

Zakłady TSMC w USA zawsze będą jedną generację do tyłu

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited to największy na świecie producent wafli krzemowych, który oferuje najnowocześniejsze litografie. Nikogo więc nie powinno dziwić, że jest oczkiem w głowie tajwańskiego rządu. A jak donosi DigiTimes Tajwańczycy chcą zadbać o interes swojego narodu.

Urzędnik tajwańskiego rządu powiedział na konferencji prasowej, że Tajwan przygotuje specjalny zespół, który będzie miał za zadanie chronić technologie i tajemnice handlowe TSMC. Źródła bliskie samej firmie zdradziły, że FAB w USA będzie zawsze o jedną litografię za fabrykami mieszczącymi się na Tajwanie.

Nie jest jasne, jak wspomniany zespół będzie działał i czy Tajwan będzie wymagał od TSMC wdrożenia zwiększonych środków bezpieczeństwa. Można jednak zakładać próby ograniczenia eksportu niektórych technologii produkcji lub samego know-how do USA.

Tajwan chce bronić TSMC przed Stanami Zjednoczonymi

Tsong Wu, minister tajwańskiej Narodowej Rady Nauki i Technologii (NSTC), dał jednak jasno do zrozumienia, że rząd chce, aby Tajwan pozostał twierdzą TSMC i globalnym centrum produkcji układów scalonych.

Warto jednak zauważyć, że samo TSMC planowało od początku zatrzymać najlepsze technologie na Tajwanie. Gdy FAB 21 w USA wystartuje w 2024 roku to będzie oferował litografie 5 nm. W tym samym czasie zakłady mieszczące się w Southern Taiwan Science Park w pobliżu Tainan będą już masowo produkowały w 3 nm. A gdy amerykański oddział przejdzie na proces N5, to tajwański ma oferować już N2.

Zobacz: USA wygrywa. Amerykanie będą mogli kontrolować chińskie firmy
Zobacz: Znamy cenę i datę premiery elastycznego monitora OLED dla graczy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: DigiTimes, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu