DAJ CYNK

[Aktualizacja] Czy to już koniec HTC? Prawa do marki mogą dostać zewnętrzne firmy

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5812

Wiele wskazuje na to, że HTC może iść wkrótce śladami BlackBerry i Nokii. Tajwański producent rozważa po cichu powierzenie produkcji smartfonów innym producentom i licencjonowanie marki. 

Fatalna sytuacja finansowa HTC wymusza konieczność szukania oszczędności gdzie tylko się da. Według doniesień Phone Arena, firma prowadzi obecnie rozmowy z trzema producentami (Micromax, Lava oraz Karbonn). Celują one głównie w rynek indyjski. Jeśli pertraktacje zakończą się podpisaniem umowy, HTC znajdzie się w gronie znanych firm, które same już sprzętu nie produkują.

Zobacz: Styczniowe przychody HTC w porównaniu do ubiegłego roku spadły o 70 proc. Jaka przyszłość przed Tajwańczykami?

Warto w tym momencie przypomnieć markę BlackBerry należącą do chińskiego TCL oraz Nokię, do której prawa dzierży obecnie firma HMD Global. W obu przypadkach sprzęt otrzymuje po prostu dobrze znany logotyp, a za sprzedaż każdego urządzenia opłaty licencyjne wędrują do właściciela. W ten sposób HTC mogłoby zrzucić z siebie ciężar produkcji smartfonów i skupić się na innych formach działalności.

Zobacz: HTC na MWC 2019: dbający o bezpieczeństwo i prywatność Exodus 1, 5G Hub oraz wirtualna rzeczywistość [wideo]

Jeśli porozumienie ograniczy się do produkcji i sprzedaży smartfonów marki HTC na rynku indyjskim może się okazać, że Tajwańczycy nie będą mieli prostego zadania. Średnia i niska półka cenowa jest tam zdominowana przez urządzenia Xiaomi, Oppo i Samsunga. Tak czy siak, pamięć o marce (co w przypadku niektórych firm okazała się mieć kolosalne znaczenie) w ten sposób przetrwa.

[Aktualizacja: 6 marca] HTC przekazało redakcji TELEPOLIS.PL swoje oficjalne, wyjątkowo krótkie na tę chwilę stanowisko: "We are looking at strategic options for the Indian market. We will have more to announce at a later date". W wolnym tłumaczeniu: "Rozważamy strategiczne opcje dla rynku indyjskiego. W późniejszym czasie będziemy mieć w tym temacie więcej do ogłoszenia".

I faktycznie - Indie są ogromnym rynkiem i nowa strategia zakładająca zaangażowanie lokalnych producentów może dać HTC sporo korzyści przy jednoczesnych oszczędnościach, których Tajwańczycy z pewnością potrzebują. Podsumowując, współpraca z Indiami nie oznacza końca marki. Mamy taką nadzieję!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Phone Arena

Przewiń w dół do następnego wpisu