Program Polska Cyfrowa przyjęty przez Komisję Europejską
Polska Cyfrowa to pierwszy krajowy program na lata 2014-2020, wynegocjowany przez polski rząd i zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Polska Cyfrowa to pierwszy krajowy program na lata 2014-2020, wynegocjowany przez polski rząd i zatwierdzony przez Komisję Europejską.
Do 2020 roku każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych e-usług i otwartych informacji publicznych. Taki będzie efekt przyjętego dziś przez Komisję Europejską Programu Polska Cyfrowa - powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
Celem Programu jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju oraz pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają mieszkańcom technologie cyfrowe. Budżet programu wynosi blisko 2,2 mld euro ze środków unijnych, czyli ponad 9 mld zł.
To jedyny przygotowany przez Polskę program, który nie miał w poprzednich latach swojego odpowiednika. Działania wcześniej rozproszone pomiędzy różnymi programami oraz różne poziomy wdrażania, w szczególności w zakresie budowy sieci szerokopasmowych, zostaną teraz skupione w jednym miejscu - zaznacza minister Wasiak.
690 mln euro ze wspomnianej kwoty 2,2 mld euro zostanie przeznaczonych na projekty związane z e-usługami dla obywateli i przedsiębiorców. Zatwierdzać je będzie powołany komitet monitorujący, który ma zadbać o jakość i skuteczność ich realizacji.
Jak informuje minister Maria Wasiak, Projekty dedykowane przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, mogą ruszyć w drugim kwartale 2015 roku. Na ten cel przewidziano ponad 1 mld euro.
Priorytety projektu Polska Cyfrowa:
- powszechny dostęp do szybkiego Internetu (alokacja 1,02 mld euro) - wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach,
- e-administracja i otwarty rząd (alokacja 949,6 mln euro) - wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, cyfryzacja procesów back-office w administracji rządowej, cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego,
- Cyfrowe kompetencje społeczeństwa (alokacja 145 mln euro) - działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfroweje-Pionier - wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych, kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych.