DAJ CYNK

Polskie służby nie dogadują się z internetowymi gigantami

07.09.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5038

Ważne 10

2

Polskie służby mają problem z uzyskaniem interesujących je informacji od Google i Facebooka. Pozytywnie rozpatrywana jest zaledwie 1/3 wniosków.

Polskie służby mają problem z uzyskaniem interesujących je informacji od Google i Facebooka. Pozytywnie rozpatrywana jest zaledwie 1/3 wniosków.

W 2015 roku polskie służby wysłały do Facebooka 1071 zgłoszeń w celu uzyskania danych osobowych, z kolei do Google'a trafiło łącznie 1417 wniosków. Pozytywnie rozpatrzono kolejno 395 i 402 z nich. W przypadku Microsoftu, na 279 wniosków w pełni pozytywnie nie rozpatrzono żadnego. Ujawniono tylko podstawowe informacje dotyczące ruchu w sieci. Jest jeszcze Apple. Tutaj wygląda to trochę lepiej, bo na 40 wniosków pozytywnie rozpatrzono 22.

W przypadku polskich służb pozytywnie rozpatrzono zaledwie 1/3 wniosków. Nie wygląda to najlepiej na tle innych krajów. W przypadku zapytań do Google'a pozytywnie rozpatrzono 72% wniosków Finlandii, 57% dla Niemiec i 52% dla Hiszpanii. Skąd tak niski wynik Polski? Powodów jest kilka.

Amerykańskie korporacje niechętnie udzielają informacji o swoich użytkownikach, bojąc się oskarżeń i starają się zasłaniać różnymi uwarunkowaniami. W polskich służbach i urzędach brakuje wykwalifikowanych osób, które byłyby biegłe w amerykańskim prawie i potrafiłyby odpowiednio skonstruować wnioski. Jest tutaj jeszcze jeden problem - braki w umiejętnościach językowych, które pozwoliłyby na odpowiednie napisanie takiego wniosku.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze
Zaloguj się
13. mlb
0

2016-09-09 17:32:19

I bardzo dobrze że nie udostępniają, polskie postkomunistyczne służby wciąż szukają haków na osoby niewygodne politycznie

Odpowiedz

12. ~KtośTy
0

2016-09-08 10:07:57

Nie dziwota, a kto ma ich szkolić?Nie mają oni żadnych szkoleń :-/Języka angielskiego też mało kto z nich zna ;-) i nikt ich nie kieruje na kursy.Zwalczanie CYBERPRZESTĘPCZOŚCI w służbach jest jeszcze w pieluchach tetrowych, bo nawet nie w pampersach. :-P

Odpowiedz

11. ~
0

2016-09-08 09:43:40

Jaki z tego wniosek? Zakładać konta pocztowe na gmailu bo w razie inwigilacji permanentnej (ustawa antyterrorystyczna) unikniemy niesłusznego ciągania po sądach.

Odpowiedz

10. ~RootBot
0

2016-09-08 09:13:52

"Amerykańskie korporacje niechętnie udzielają informacji o swoich użytkownikach, bojąc się oskarżeń i starają się zasłaniać różnymi uwarunkowaniami." buhahahahhah czy autora POGIEŁO? :D amerykańskie korporacje to de facto prywatne agencje wywiadowczycze rządu USA, oni niechętnie udzielają informacji tylko OBCYM rządom

Odpowiedz

9. ~RootBot
0

2016-09-08 09:10:27

Google i Facebook za to HURTEM przesyłają dane do NSA za pieniądze, jak nam pokazały dokumenty ujawnione przez Snowdena...

Odpowiedz

8. ~mirekb
0

2016-09-07 21:34:58

fundacja panoptykon zapewne ciekawie to skomentuje.slusznie z resztą-kabel lączący eu i usa i oni wiedza wiecej niz nasi..ciekawe.jednak to sie dzieje naprawde

Odpowiedz

7. ~nick
-1

2016-09-07 21:27:53

usa mają wyjebane na Polske i Polaków. Face it !

Odpowiedz

6. ~nmn
2

2016-09-07 18:46:51

5 - Facebook??? przecież to śmietnik, to niech se tam śmiecą

Odpowiedz

5. ~Revsharowiec
0

2016-09-07 18:35:13

Powinny pozamykać w więzieniach wszystkich spamujących subskrypcjami SMS i Premium SMS na Facebooku.

Odpowiedz

1

2016-09-07 18:07:09

Zadowolony bym był dopiero jeśli 0% wniosków zostałoby rozpatrzonych pozytywnie. I to wniosków wszystkich służb, w tym tych amerykańskich.

Odpowiedz

3. ~ryszard
1

2016-09-07 16:49:16

to facebook czy google znają wszystkie dane osobowe? :D wiem wiem, prism nsa i te sprawy :) ale sądziłem że jedyne co są w stanie udostępnić to logi IP

Odpowiedz

2. ~
1

2016-09-07 16:32:38

No jasne, bo agentury USA licza sie z Polska. Bez jaj! Ktos zaskoczony?!

Odpowiedz

4

2016-09-07 15:52:46

Niektórzy mają problem z językiem polskim.... ;)

Odpowiedz