DAJ CYNK

Facebook dla 16-latka? Tylko za pisemną zgodą rodziców

16.12.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4354

Ważne 12

3

Komisja Europejska i Rada UE opracowały projekt regulacji zabraniającej rozpowszechniania jakichkolwiek danych bez wyraźnej zgody użytkowników sieci. W przypadku dzieci konieczna będzie pisemna zgoda rodziców.

Komisja Europejska i Rada UE opracowały projekt regulacji zabraniającej rozpowszechniania jakichkolwiek danych bez wyraźnej zgody użytkowników sieci. W przypadku dzieci konieczna będzie pisemna zgoda rodziców.

Nowe przepisy miałyby obowiązywać za dwa lata. Firmom internetowym, które złamią regulację grozić mają mandaty w wysokości nawet 4% rocznego obrotu, co w przypadku światowych gigantów przekłada się na miliardy euro.

Główną ideą pakietu prawnego jest większa ochrona danych i prywatności użytkowników Internetu, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo dzieci w sieci. Ostateczna wersja projektu zostanie przegłosowana prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

W gestii państw członkowskich pozostanie ustalanie granicy wiekowej chronionych dzieci (13 lub 16 lat), w przypadku których rozpowszechnianie danych będzie wymagało pisemnej zgody opiekuna prawnego.

Źródło tekstu: PAP

Komentarze
Zaloguj się
25. ~karluum
0

2015-12-17 10:39:51

A potem wezmą się za rodziców - pozwolenie od urzędu, że można konto na Fejsie założyć. Nikt nie zastąpi rodziców. Żadne regulacje.

Odpowiedz

24. mitusia
0

2015-12-17 10:28:40

9@ dokładnie to jest tragedia dlatego postanowienie z Facebook że musi być zaświadczenie od rodziców jest jak najbardziej świetnym pomysłem

Odpowiedz

23. ~mkkot
0

2015-12-17 02:34:21

Ogólnie to fb używam niezwykle rzadko i raczej w partykularnych celach, ale uważam, że guzik komu do tego, co kto przegląda na necie. Jak miałem 14 lat, to musiałem mieć nielegalne konto na allegro i robić przelewy z druczków WP-2, sprzedawanie było praktycznie niemożliwe. Dzień po 18 urodzinach od razu zakładałem konto w banku. Żadna regulacja nie zastąpi inteligencji i wychowania młodocianego użytkownika.

Odpowiedz

22. zajadacz
-1

2015-12-17 00:48:33

Młodzi ze społecznościówek dowiadują się prawdy o świecie i UE. Ta prawda jest inna niż jedynie słuszna prawda serwowana w TV. Więc należy ich urobić przez TV zabraniając społecznościówek.

Odpowiedz

21. ~
1

2015-12-16 23:16:23

Zamach na demokrację, a Platforma nie grzmi?

Odpowiedz

20. Rafalpl
1

2015-12-16 20:38:35

Trudne będzie to wyegzekwowania. Zapominają że ta młodzież generuje dla operatorów komórkowych większość ruchu.Będą specjalne taryfy dla młodocianych z zablokowanymi portalami społecznościowymi?

Odpowiedz

19. ~
1

2015-12-16 19:33:58

@18: Cytując stronę, której adres wstawiłeś "Nowy pomysł wywołał mnóstwo kontrowersji i lawinę krytyki nawet ze strony posłów Parlamentu Europejskiego.". Czyli nawet w PE są osoby, które zauważają absurdalność niektórych pomysłów...

Odpowiedz

18. toms
0

2015-12-16 19:04:43

Ci kretyni z UE ustalili ostatnio.... bezpieczną wysokość płomienia świecy! To dopiero jest idiotyzm. Niedługo ustalą, jak wolno oddychać. ;-) Czuję coraz większą niechęć do tej UE, zwanej w pewnych kręgach Eurokołchozem.

Odpowiedz

17. ~DeLorean
-1

2015-12-16 18:32:12

Przecież UE się OŚMIESZA na każdym już teraz polu ... reszta świata ma niezły ubaw z tej post-hitlerowskiej zbiurokratyzowaniej i nieudolnej konstrukcji zachodniej EUropy, która lada dzień się rozbije z jeszcze większym hukiem niż pierd jego eminencji realnego władcy tej części Europy który ponoć jest podróżnikiem w czasie wg niektórych! LOL z kretynizmów będących wypracowanym efektem "myślenia" urzędniczego bandy post-hitlerowskich sługusków

Odpowiedz

16. ~
1

2015-12-16 18:24:19

@6: Jaki atak na demokrację? Pełną zdolność do czynności prawnych ma wyłącznie osoba pełnoletnia. Osoby w wieku 13-18 posiadają ograniczoną zdolność.Poczytaj Kodeks Cywilny ( w szczególności artykuły: 11, 12 14, 15).

Odpowiedz

15. ~
1

2015-12-16 18:19:29

Będzie tak samo jak obecnie z dziećmi poniżej 13 roku życia - będą wpisywać fałszywą datę urodzenia i normalnie korzystać do czasu, aż ktoś zgłosi, że np. Jaś Kowalski jest za młody.FB nie może nie wiadomo ilu pracowników oddelegować do weryfikacji wieku użytkowników. Chyba, że w przyszłości będą wymagać skanu dokumentu tożsamości - ciekawe, ilu wtedy będzie chętnych do korzystania z tego syfu?

Odpowiedz

14. ~ERROR
0

2015-12-16 16:26:30

cyt:"Nowe przepisy miałyby obowiązywać za lata."

Odpowiedz

13. ~bmw
0

2015-12-16 16:17:07

@10. zgadza sie. A zobacz jeszcze: youall.pl. albo. youtop.pl. Tak jest jak piszesz

Odpowiedz

1

2015-12-16 16:11:48

@10Mój pogląd na sprawę blokowania dostępu przez szkołę, operatorów czy w końcu Nas- rodziców. Wszystko co Nam kiedyś rodzice bądź nauczyciele surowo i dobitnie zakazywali, tym bardziej kusiło. To nie jest moim zdaniem sposób na wychowanie.Sam doświadczam powoli jako rodzic dziecka, który zawitał we wrześniu w progach szkoły tego już słynnego porównywania co inne dziecko ma albo jak spędza czas. Tego się nie uniknie. Zabronisz w pewnym momencie używania portali społecznościowych, to raz, że wzbudzisz w dziecku bunt, dwa być może szykuje się wykluczenie w tej ich małej społeczności klasowej itp. itd.My ze swoja pociechą na szczęście problemu z tym ogólnie pojętym szałem na elektronikę bądź internet nie mamy. Czas wypełniamy maksymalnie, owszem siądzie czasem do tabletu ale to bardziej by jakąś bajkę obejrzeć albo coś narysować. Na szczęście ma również dość twarde poglądy jak na sześciolatka, więc to nie ono szuka inspiracji do zapełniania czymś nudy tylko samo chwali się co robi ze mną lub mamą.Wcześniej Morvius wspomniał o tym gimbo szambie na Internecie; to nie do końca jest wina tych dzieci. Ja za małego robiłem o wiele gorsze rzeczy i pewnie z perspektywy sąsiadów też by w obecnych czasach powiedzieli o mnie "mentalny gimbus" ale cały problem moim zdaniem jest w tym, że rodzice nie mają czasu/ sił czy po prostu chęci organizacji życia dzieciom. Kiedyś taki dzieciak robił tzw. gigant z domu teraz uciekają, ale do Internetu.

Odpowiedz