DAJ CYNK

iPhone'y są wadliwe? Apple może zapłacić gigantyczne odszkodowanie

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

iPhone'y są wadliwe? Apple może zapłacić gigantyczne odszkodowanie

Apple może zapłacić nawet 2 miliardy odszkodowania za ukrywanie wadliwych baterii w milionach iPhone'ów. W Wielkiej Brytanii został złożony pozew zbiorowy przeciwko gigantowi.

Wielkie korporacje zatrudniają sztaby prawników, które mają uchronić swoich chlebodawców przed prawną i finansową odpowiedzialnością za własne błędy. Jedną z takich korporacji jest amerykański gigant z Cupertino, czyli firma Apple.

Producentowi iPhone'ów nie udała się próba zablokowania londyńskiego pozwu zbiorowego o wartości sięgającej 1,9 miliardów dolarów (plus odsetki). Został on złożony przez Justina Gutmanna (zwanego mistrzem konsumenckim) w imieniu około 24 milionów użytkowników iPhone'ów z Wielkie Brytanii.

W pozwie zarzuca się firmie Apple ukrywanie wadliwych baterii w iPhone'ach. Prawnicy Gutmanna argumentowali, że gigant z Cupertino ukrywał problemy z bateriami w niektórych modelach smartfonów, „dławiąc” je aktualizacjami oprogramowania i instalując narzędzie do zarządzania energią, które ograniczało wydajność.

Jak można było oczekiwać, Apple stwierdził, że pozew jest „bezpodstawny” i stanowczo zaprzeczył, że baterie w iPhone'ach są wadliwe, z wyjątkiem niewielkiej liczby egzemplarzy iPhone'ów 6s. W ich przypadku oferowano bezpłatną wymianę baterii. Trybunał Apelacyjny ds. Konkurencji (CAT) odrzucił jednak wniosek Apple'a o odrzucenie pozwu zbiorowego, a sprawa będzie miała swój ciąg dalszy.

Zobacz: Apple zwalniał starsze iPhone'y, zapłaci za to 500 milionów dolarów
Zobacz: Apple iOS 17.1.1. Mała aktualizacja naprawi poważne błędy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl

Źródło tekstu: fudzilla.com