Play stawia maszt 5G w Sandomierzu. Miasto mówi: nie w tym miejscu (aktualizacja)
Play chce postawić nowy maszt telefonii komórkowej w Sandomierzu, jednak napotkał na zdecydowany opór ze strony władz miasta. Burmistrz kategorycznie odrzuca proponowaną lokalizację, zapowiadając batalię prawną o zachowanie ładu przestrzennego.

Spółka P4, operator sieci Play, złożyła wniosek o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej o numerze SND3308B. Maszt miałby stanąć na działce niedaleko skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Westerplatte. To centralny punkt miasta, gęsto otoczony domami jednorodzinnymi.
Burmistrz stawia weto
Na reakcję władz Sandomierza nie trzeba było długo czekać. Burmistrz Paweł Niedźwiedź określił lokalizację jako "absolutnie niedopuszczalną". W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że choć rozwój Internetu jest ważny, nie może on odbywać się kosztem ładu przestrzennego.



Dla nas jest to miejsce absolutnie niedopuszczalne, wysoki maszt w centrum miasta, przy głównej drodze, na dodatek w osiedlu domów jednorodzinnych.
W odpowiedzi na działania operatora miasto podjęło konkretne kroki. W przygotowaniu jest projekt zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który ma uniemożliwić stawianie tego typu obiektów w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Projekt ma być gotowy w ciągu kilku tygodni, po czym zostanie zwołana nadzwyczajna sesja rady miasta.
Miasto szuka alternatywy
Sandomierski magistrat nie zamierza blokować inwestycji telekomunikacyjnych, ale chce, by były realizowane z poszanowaniem zasad. Urzędnicy wytypują inne, oddalone od zabudowań działki, które zostaną zaproponowane firmie Play jako alternatywne lokalizacje dla masztu.
Jednocześnie, 18 czerwca 2025 roku, na wniosek P4, Starosta Sandomierski wszczął postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Urząd ma 60 dni na podjęcie decyzji. Burmistrz zapowiedział, że jeśli operator nie zgodzi się na zmianę lokalizacji, miasto podejmie wszystkie możliwe prawnie kroki, aby nie dopuścić do realizacji inwestycji w tym miejscu. Aby omówić sprawę z mieszkańcami, na 18 lipca tego roku zwołano spotkanie informacyjne.
Z obwieszczenia Starosty Sandomierskiego wynika, że maszt Play ma stanąć na działce nr 178/26 w Sandomierzu przy ulicy Obrońców Westerplatte, niedaleko skrzyżowania z ulicą Adama Mickiewicza. Miejsce to zaznaczyłem na poniższym zrzucie ekranu z Map Google.
Poprosiłem biuro prasowe Play o komentarz w opisanej wyżej sprawie. Wiadomość zostanie zaktualizowana, gdy tylko otrzymam odpowiedź.
Aktualizacja: stanowisko Play
Otrzymałem od Play obszerny komentarz dotyczący sprawy nowego masztu Fioletowych w Sandomierzu. Pełna treść poniżej.
Misją operatora sieci PLAY jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do nowoczesnych usług poprawiających poczucie bezpieczeństwa i komfort życia mieszkańców na terenie całego kraju – w tym w Sandomierzu. W tym celu realizujemy jeden z największych programów inwestycyjnych w branży telekomunikacyjnej w Polsce w ostatnich latach, budując do tysiąca nowych inwestycji rocznie.
Budowa stacji bazowej w przy ul. Mickiewicza w Sandomierzu jest niezbędna dla utrzymania pełnej dostępności nowoczesnych usług dla mieszkańców, firm i instytucji oraz osób i pojazdów przemieszczających się przez tę część miasta. Miasta rozbudowują się, a każdy nowy budynek to ograniczenie zasięgu, ale bardziej istotny jest drugi parametr - czyli ruch w sieci. Już nie tylko nasze telefony, tablety i laptopy – także liczniki i podzielniki różnego rodzaju, bankomaty, terminale płatnicze, nowoczesne samochody i autobusy - nawet przystanki i światła na skrzyżowaniach czy ostatnio kosze na śmieci w Rzeszowie – ilość urządzeń, które komunikują się z internetem mobilnym rośnie lawinowo. To razem przekłada się na stały, coroczny wzrost ruchu w naszych sieciach mobilnych o 20%.
Inwestycja przy ul. Mickiewicza/Obrońców Westerplatte jest na etapie postępowania o wydanie pozwolenia na budowę. Operator w tym momencie nie planuje relokacji planowanej stacji, bowiem lokalizacje alternatywne zaproponowane przez burmistrza Sandomierza albo nie spełniały kryteriów planistycznych (m.in. pobliska szkoła i basen) lub też podmioty, których dotyczyła propozycja burmistrza nie wyraziły zgody na posadowienie masztów na ich terenie (straż pożarna, PEC). Należy podkreślić, że budowa stacji bazowej przy ul. Mickiewicza/Obrońców Westerplatte jest konieczna z uwagi na brak możliwości utrzymania i rozbudowy dotychczasowego nadajnika na istniejącym kominie PEC. Operator wielokrotnie zwracał uwagę właścicielowi obiektu, że brak remontów komina oraz jego przeciążenie i związane z tym ograniczenia dla niezbędnych modernizacji stacji wymuszają poszukiwanie nowej lokalizacji dla stacji bazowej w tym rejonie. Warto przy tym wspomnieć, że na kominie zamontowane są nadajniki także pozostałych operatorów, którzy już lub w niedalekiej przyszłości będą się mierzyć z podobnymi ograniczeniami dla rozbudowy swoich stacji bazowych.
Warto przypomnieć, że każda stacja bazowa jest inwestycją celu publicznego. Jest to szczególna kategoria inwestycji realizujących określoną funkcję społeczną – w tym wypadku zapewnienia łączności publicznej - do których należą obok infrastruktury telekomunikacyjnej m.in. takie obiekty jak drogi publiczne, linii energetyczne, czy infrastruktura służąca zaopatrzeniu ludności w wodę. Podobnie jak pozostałe elementy infrastruktury technicznej, stacje bazowe, aby móc dostarczać usługi mieszkańcom lokalizowane są w obszarach, gdzie ludzie mieszkają, pracują lub przez które podróżują. Stacje bazowe są przy tym elementami infrastruktury technicznej o szczególnym znaczeniu w sytuacjach kryzysowych – co m.in. wyraźne pokazują doświadczenia ostatnich powodzi, wichur, śnieżyc i innych niebezpiecznych sytuacji. Należy dodać, że zgodnie z prawem w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego nie mogą znajdować się zapisy blokujące budowę sieci telekomunikacyjnych. Wierzymy, że samorząd Sandomierza nie podejmie kroków mających na celu złamanie obowiązującego prawa.
Stacje bazowe operatora PLAY spełniają wszystkie określone prawem i normami wymogi w zakresie bezpieczeństwa budowlanego obiektu oraz najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa. Są przystosowane do sprostania niekorzystanym warunkom atmosferycznym, takim jak burze, wichury czy opady śniegu lub oblodzenia. Spełniają także wszystkie wymogi bezpieczeństwa w zakresie instalacji elektrycznej, co jest potwierdzane przez służby energetyczne. Należy dodać, że w Polsce funkcjonuje ponad 50 tysięcy stacji bazowych, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla swojego otoczenia.
Stacje bazowe telefonii komórkowej powstają także bezpośrednio na, lub w pobliżu, budynków szpitali, przychodni, szkół, urzędów czy też innych obiektów użyteczności publicznej. Ponadto na terenach Parków Narodowych i innych obszarów chronionych przyrodniczo - ponieważ nie wywierają negatywnego wpływu na otoczenie. Spełniają określone prawem procedury i normy bezpieczeństwa, zarówno w zakresie planowania przestrzennego jak i prawa budowlanego oraz ochrony środowiska naturalnego -w tym emisji pola elektromagnetycznego (PEM). Podkreślić należy, że każda stacja bazowa przechodzi przed uruchomieniem badanie w zakresie bezpieczeństwa emisji PEM, realizowane przez akredytowane laboratorium. Ponadto bliskość stacji bazowych nie wpływa na wartość nieruchomości, co m.in. potwierdziło dwukrotne badanie analityczne przeprowadzone przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w latach 2023-2024.