Uwielbiamy sprawdzać tego typu dane. Często źle interpretujemy

Mamy już grudzień, co oznacza że wcześniej, czy później zawitają do nas opady śniegu, a nawet zawieje. W związku z tym, nastąpi wzmożona potrzeba sprawdzania aplikacji pogodowych, pomagających nam oszacować szanse na opady śniegu oraz zimową aurę.

Anna Kopeć (AnnaKo)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Uwielbiamy sprawdzać tego typu dane. Często źle interpretujemy

Niektóre z wyświetlanych parametrów mogą jednak być błędnie interpretowane. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak należy interpretować procenty przy opadach w aplikacjach pogodowych?

Według danych uniladtech.com, znaczna część Amerykanów ma kłopot z interpretacją przykładowej informacji, jaką podaje nam apka pogodowa "50% szans na opady". Okazuje się, że nie są w tym odosobnieni. Pomysłów na rozumienie danych,co oznacza podane 20 procent szans na opady śniegu lub deszczu, jest naprawdę sporo. Bywają rozmaite. Dla jednych, jest to szacunek prawdopodobieństwa wystąpienia opadów, dla innych oznacza rozmiar szacowanej powierzchni, na której opady się pojawią. Pozostali uważają, że równie dobrze może to być oznaczenie intensywności opadów lub długość trwania danej aury pogodowej. 

Różne interpretacje, różne aplikacje

Okazuje się, że interpretacje bywają różne, bo i zależą od różnych aplikacji pogodowych. Nie rozstrzygniemy jednoznacznie kto ma rację, bowiem każda aplikacja może pod tego typu procentami wskazywać coś innego. 

Ale jedno jest pewne - IMGW uważa, że niemożliwe jest stworzenie modelu, który będzie pokazywał idealną krótkoterminową prognozę pogody. Aczkolwiek, wszelkie szacunki są jak najbardziej mile widziane. 

Synoptycy, którzy znają mocne i słabe strony modeli pogody, uważają je za bardzo przydatne. Wiedzą o ich niedoskonałościach i dlatego podczas opracowywania prognoz korzystają z wyników obliczeń numerycznych, których źródłem jest kilka innych modeli. (...) Każdy odbiorca musi być świadomy, że prognoza pogody przedstawia jedynie prawdopodobny scenariusz pogodowy, który nie jest żadnym pewnikiem. W sytuacji kiedy spodziewamy się wystąpienia groźnego zjawiska, należy dość często sprawdzać prognozy i je analizować.

- czytamy na stronie imgw.pl

Prognozy 7-dniowe mogą dokładnie przewidzieć pogodę w ok. 80 procent przypadków, 5-dniowe w ok. 90 procent. Prognoza przygotowana z wyprzedzeniem 10 dniowym sprawdza się jedynie w 50 procentach.