Polacy w finale elitarnych zawodów łazików. Wygrają cały konkurs?
Odbyły się już eliminacje do tegorocznej edycji European Rover Challenge. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że pierwsze miejsce w nich zajęła drużyna, która triumfowała w poprzednim roku.

Już we wrześniu, 25 najlepszych drużyn wystartuje w niezwykle elitarnych zawodach robotów planetarnych – European Rover Challenge. Wśród finalistów, którzy pojawią się na największym torze marsjańskim na świecie, zobaczymy trzy drużyny z Polski: KNR Rover Team i SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz krakowską AGH Space Systems, która otwiera listę finalistów.
Zawody łazików to nie wszystko
European Rover Challenge 2023 odbędzie się w tym roku w dniach 15-17 września w Kielcach. Wtedy w zawodach łazików zmierzy się 25 finałowych drużyn, które zostały wyłonione spośród 88 uczestników z pięciu kontynentów. Wśród finalistów znalazły się trzy drużyny z Polski. Warto zaznaczyć, że liderem klasyfikacji eliminacyjnej okazała się być drużyna AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która jednocześnie wygrała zeszłoroczną edycję, co może czynić z krakowskich studentów swego rodzaju faworytów. Oto jak przedstawiała się czołówka klasyfikacji:



- AGH Space Systems (Polska) - 82,67 pkt
- STAR Dresden e.V. (Niemcy) - 81,75 pkt
- Team DIANA (Włochy) - 80,75 pkt
- Frankfurt Robotics Science Team (Niemcy) - 79,75 pkt
- Project RED (Włochy) - 79,50 pkt
Zawody łazików planetarnych to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2023, jak co roku przewidziano interesujące interdyscyplinarne debaty dot. przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach księżycowych przyszłości, ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, komercjalizacji i wykorzystania technologii kosmicznych na Ziemi. Równocześnie goście wydarzenia będą mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.
Wśród prelegentów European Rover Challenge zobaczymy m.in.: Lesa Johnsona, fizyka, nagradzanego autora książek science-fiction i znanego inżyniera NASA, prof. Alessandro Golkara, profesora MIT i Politechniki Monachijskiej – specjalistę od Nanosatelitów i Konstelacji Satelitarnych, byłego wiceprezesa Airbus, Marię Antoniettę Perino – Dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej Thales Alenia Space, Shelli Brunswick – dyrektorkę operacyjną Space Foundation, Raphaela Roettgena z E2MC Ventures, funduszu venture capital wspierającego firmy z sektora kosmicznego, czy Nico Dettmanna, Lidera Grupy ds. Rozwoju Projektów Eksploracji Księżyca w Dyrektoriacie Eksploracji Załogowych i Robotycznych w Europejskim Centrum Badawczo-Technologicznym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESTEC).