mObywatel czeka rewolucja. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

mObywatel stanie się prawdziwym, wielofunkcyjnym kombajnem. Wkrótce przybędą nowe funkcje, a twórcy aplikacji ujawnili, nad czym pracują.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
22
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
mObywatel czeka rewolucja. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Rządowa aplikacja mObywatel coraz bardziej obrasta w nowe funkcje, dochodzą nowe dokumenty, a jeżeli już teraz zaczynasz się w tym gubić, to przygotuj się na jeszcze więcej. W realizacji lub w planach jest sporo nowych dokumentów, usług i usprawnień.

Dalsza część tekstu pod wideo

Ministerstwo Cyfryzacji, które czuwa nad rozwojem mObywatela, ujawniło, nad czym trwają prace. Lista została podzielona na funkcje już realizowane oraz dopiero zaplanowane.

mObywatel: nowości w realizacji

Wśród zaplanowanych uwagę zwraca chatbot – wirtualny asystent informujący o usługach państwowych. Nacisk kładziony przez obecnego ministra cyfryzacji na rozwój narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję najwyraźniej znalazł swe odbicie także w mObywatelu.

W realizacji jest także rozwój ePłatności, czyli usługi regulacji finansowych zobowiązań urzędowych zebranych w jednym miejscu. Bazująca na BLIK-u usługa jest już dostępna pilotażowo w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce, wkrótce jednak powinna być wdrożona na szerszą skalę.

Ministerstwo Cyfryzacji realizuje też usługę „Twoje sprawy”, czyli informacje o statusach złożonych przez obywatela wniosków – np. o dowód, paszport i inne.

Wkrótce powinny też pojawić się nowe dokumenty: Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty, Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Położnej, Legitymacja Radcy Prawnego i Aplikanta Radcowskiego, a także kolejne dokumenty lokalne (karty seniora, mieszkańca) dla samorządów, które podpisały porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji.

Realizowane są też takie funkcje jak zarządzanie powiadomieniami, usprawnienia interfejsu aplikacji, zmiana języka aplikacji czy dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych.

mObywatel: nowości zaplanowane

W dalszej perspektywie należy się też spodziewać kilku kolejnych funkcji, które jeszcze nie są realizowane, ale znalazły się w planach resortu cyfryzacji. Na pewno dużym zainteresowaniem będą się cieszyły funkcje podpisywania dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem, a także e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Wśród zaplanowanych usług znalazło się także zawieszanie i odwieszanie dowodu osobistego oraz kolejne dokumenty: legitymacja Honorowego Dawcy Krwi i legitymacja osoby niepełnosprawnej. Twórcy mObywatela zapowiadają dalszy także rozwój usług Urzędu Skarbowego, a także moduł dla przedsiębiorców – Moja firma.