DAJ CYNK

mObywatel straci jedną z funkcji. Kiedyś była szalenie ważna

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Aplikacje

mObywatel stale się rozwija, jednak okazuje się, że niektóre funkcje zostaną z aplikacji usunięte.

mObywatel 2.0 jest rządową aplikacją, w której obywatele mają dostęp do ważnych dokumentów, w tym mDowód, mPrawo Jazdy, legitymacja studencka lub szkolna, a także inne. Za jej pośrednictwem jesteśmy w stanie załatwić niektóre sprawy urzędowe, oraz zyskujemy podgląd naszej sytuacji mandatowej. Aplikacja stale jest rozwijana i funkcji przybywa, jednak okazuje się, że niektóre z nich znikną z platformy.

mObywatel 2.0 bez Unijnego Certyfikatu COVID

Początkowo jedną z kluczowych funkcji mObywatela była możliwość dodania Unijnego Certyfikatu Covid, dokumentu często potrzebna w przypadku podróży. Papierowa wersja mogła nam w kluczowym momencie zaginąć, więc wygodnie było mieć przy sobie respektowaną cyfrową kopię. Jednak wszystko wskazuje na to, że ta funkcja zniknie z aplikacji na dobre.

Obecnie o pandemii COVID-19 mówimy najczęściej w czasie przeszłym. Podróżowanie nie wymaga już od nas legitymowania się dodatkowym dokumentem informującym o przebyciu choroby, wyniku testu oraz szczepieniu. Unijny Certyfikat COVID jest dziś już znacznie rzadziej używany. Dlatego też nie będzie go w aplikacji mObywatel 2.0.

- poinformowała Monika Dębkowska z Biura Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Już 28 lutego część użytkowników mogła zauważyć, że z ich aplikacji zniknęła możliwość dodania i aktualizacji Unijnego Certyfikatu Covid. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Ministerstwem Cyfryzacji w celu potwierdzenia tych doniesień. Okazuje się, że rzeczywiście funkcja stopniowo znika z aplikacji, a docelowo certyfikat nie będzie widoczny u żadnego użytkownika mObywatela 2.0. Warto zaznaczyć, że wszystkie zainteresowane osoby nadal będą miały do niego dostęp na stronie pacjent.gov.pl i w aplikacji mojeIKP.

Zobacz: Oppo chce być silniejsze w Europie. Firma ujawniła plany
Zobacz: Plus ulepsza aplikację. iPlus przynosi nowe funkcje i ulepszenia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis (Damian Jaroszewski)

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji