Rekord świata dla pamięci RAM. Przekroczono barierę 12 000 MT/s

Pamięci RAM rozwijają skrzydła. Najnowszy wynik w ekstremalnym podkręcaniu udowadnia, że w standardzie DDR5 drzemie jeszcze spory potencjał.

Przemysław Banasiak (Yokai)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Rekord świata dla pamięci RAM. Przekroczono barierę 12 000 MT/s

W ubiegłym miesiącu na rynku debiutowały procesory Intel Arrow Lake dla komputerów stacjonarnych. Wprowadziły one nowe architektury i litografie, ale również platformę LGA 1851. Ta zaś obsługuje pamięci RAM DDR5 w standardzie CUDIMM, które zapewniają znacznie wyższą wydajność.

Dalsza część tekstu pod wideo

Nie obyło się bez chłodzenia ciekłym azotem

Coś co wcześniej dostępne było dla wybranych, bo wymagało sporego szczęścia i drogich podzespołów, teraz jest na wyciągnięcie ręki. Moduły CUDIMM oferują 9200 MT/s zaraz po wyjęciu z pudełka. To jednak dla entuzjastów nadal zbyt mało, a z pomocą przychodzi ekstremalne podkręcanie.

Tajwańska firma V-Color pochwaliła się w oficjalnym komunikacie prasowym, że amerykański overclcoker o pseudonimie "AKM" zdobył rekord świata z wykorzystaniem ich modułów z serii XFinity oraz platformy składającej się z płyty głównej ASRock Z890 Taichi OCF oraz procesora Intel Core Ultra 9 285K.

Rekord świata dla pamięci RAM. Przekroczono barierę 12 000 MT/s

Udało się osiągnąć zawrotne 12 264 MT/s przy opóźnieniach rzędu CL 52-92-92-127, co potwierdzone zostało wpisem w bazie HWBot. Oczywiście wymagało to ekstremalnych kroków - użyto tylko jednego modułu 24 GB, skorzystano z chłodzenia ciekłym azotem, a procesor miał wyłączone część rdzeni.

Tym samym wynik ten nie ma przełożenia na domowe warunki i codzienną pracę. Mimo wszystko jest to nie lada wyczyn pokazujący jaki potencjał drzemie w pamięciach CUDIMM oraz czego możemy spodziewać się w przyszłości zaraz po wyjęciu z pudełka i wybraniu profilu Intel XMP czy AMD Expo.