Elon Musk ujawnił szczegóły. Chodzi o drugiego pacjenta z implantem
Elon Musk od jakiegoś czasu rekrutował i szukał ochotnika na wszczepienie implantu Neuralink. Pierwsza próba okazała się nieudana, ale drugi ochotnik szybko się znalazł. Operacja wszczepienia urządzenia przebiegła pomyślnie.

Drugi pacjent z implantem
Firma Elona Muska, Neuralink, pomyślnie wszczepiła swoje urządzenie drugiemu pacjentowi. Taką informacją podzielił się Musk w podkaście prowadzonym przez informatyka Lexa Fridmana.
Nie chcę zapeszać, ale wygląda na to, że drugi implant poszedł bardzo dobrze.Jest dużo sygnału, dużo elektrod.
- powiedział Musk w podkaście.
![Monitor AOC CU34G2XP 34" 3440x1440px 180Hz 1 ms [GTG] Curved](https://www.mediaexpert.pl/media/cache/resolve/gallery_xml/images/62/6208150/Monitor-AOC-CU34G2XP-front.jpg)


Pierwszy implant był wszczepiony siedem miesięcy temu 30-letniemu Nolandowi Arbaughowi. Pacjent cierpiał na porażenie czterokończynowe, którego nabawił się podczas nurkowania. Urządzenie to ułatwiło mu funcjonowanie. Niestety, implant napotkał na trudności i eksperyment ostatecznie się nie udał. Firma wprowadziła wiele poprawek do algorytmu implantu i przez jakiś czas szukała ochotnika do dalszych badań. Jak widać, znalazła.
Ale to nie koniec planów. Neuralink myśli o zoperowaniu łącznie 10 pacjentów w tym roku. Zdaniem ekspertów, firma poczyniła znaczące postępy w przywracaniu funkcji kończyn u osób z paraliżem.
Poczyniliśmy ogromne postępy w zakresie wszywania elektrod do rdzenia kręgowego jako potencjalnego obejścia urazu rdzenia kręgowego. Implant mózgowy miałby współdziałać z implantem kręgosłupowym, powodując skurcze mięśni w uprzednio sparaliżowanych rękach i nogach, a Neuralink już to zademonstrował na znieczulonych zwierzętach. Podczas zabiegu poruszały one nogami, wykonując coś na kształt chodzenia.
- powiedział Matthew MacDoughall, główny chirurg Neuralink.