DAJ CYNK

Znamy szczegóły dotyczące tanich procesorów Intel Raptor Lake

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Znamy szczegóły dotyczące tanich procesorów Intel Raptor Lake

Planujesz upgrade komputera? Czekasz na nowe procesory Intela? Nie chcesz wydawać fortuny? Świetnie się składa! Mamy informacje o tańszych modelach.

 

Dwa najbliższe miesiące zaowocują nowymi procesorami. AMD szykuje serię Ryzen 7000, zaś Intel rodzinę Raptor Lake. Obie firmy przygotowały sporo nowości dla swoich fanów. W przypadku Czerwonych jest to nowe gniazdo AM5, obsługa pamięci DDR5 i interfejsu PCIe 5.0, zaś Intel zaoferuje więcej rdzeni i wyższe taktowania.

Tańsze Intel Raptor Lake-S osiągają nawet 4,5 GHz

Do tej pory większość plotek i przecieków dotyczyła najwydajniejszych i najdroższych modeli. Nawet dzisiaj na łamach Telepolis pisaliśmy o świetnych wynikach modelu Core i9-12900K. Sporo konsumentów wybiera jednak znacznie tańsze procesory. Pora więc pochylić się nad zablokowanymi jednostkami Core i5-13400 i i5-13500.

TUM_APISAK znany ze swojego zamiłowania do przeczesywania różnych baz danych znalazł dwa ciekawe wpisy. Dotyczą one wyników z programu PassMark i zdradzają taktowania jednostek Raptor Lake.

Intel Core i5-13400 ma dysponować 10 rdzeniami - sześcioma dużymi typu Performance i czterema małymi typu Efficient. Taktowanie bazowe ma wynosić zaledwie 2,5 GHz, ale wzrastać do 4,1 GHz w trybie boost.

Znamy szczegóły dotyczące tanich procesorów Intel Raptor Lake

Intel Core i5-13500 to już 14 rdzeni - sześć dużych typu Performance i osiem małych typu Efficient. Taktowanie bazowe to nadal 2,5 GHz, ale zegar w trybie boost rośnie zdecydowanie bardziej, aż do 4,5 GHz.

Znamy szczegóły dotyczące tanich procesorów Intel Raptor Lake

Jednak wpierw w sklepach pojawia się droższe procesory z serii "K", na opisywane jednostki poczekamy prawdopodobnie do pierwszego kwartału przyszłego roku.

Zobacz: Biostar chwali się płytą główną dla AMD Ryzen 7000
Zobacz: Nadciąga nowoczesne PlayStation Portable z układem AMD

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, TUM_APISAK@Twitter

Źródło tekstu: oprac. własne