DAJ CYNK

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti znowu w produkcji?

Dodane przez: Arkadiusz Bała (ArecaS)

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6670

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti znowu w produkcji

W sieci pojawiają się doniesienia sugerujące, że Nvidia wznowiła produkcję kart graficznych GeForce GTX 1080 Ti. Byłby to kolejny sposób radzenia sobie producenta z niedoborami podzespołów.

Nvidia GeFroce GTX 1080 Ti trafiła na rynek niemal dokładnie cztery lata temu, w marcu 2017 roku. Był to na ówczesne czasy najmocniejszy przedstawiciel kart graficznych opartych o architekturę Pascal. Oczywiście od tamtej pory wiele się na rynku pozmieniało. Dwie generacje później GeForce'owi GTX 1080 Ti wysokiej wydajności nadal trudno odmówić, jednak nie zmienia to faktu, że jest już konstrukcją przestarzałą, która dawno powinna ustąpić miejsca nowszym jednostkom.

A jednak wiele wskazuje na to, że Nvidia zdecydowała się wskrzesić tę leciwą konstrukcję. Na Twitterze pojawiły się doniesienia osób, które w ostatnim czasie otrzymały nowe karty pochodzące z wymian gwarancyjnych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że data produkcji nowych egzemplarzy wskazuje na rok 2021. Sugerowałoby to, że produkcja układów została wznowiona, choć pewność będziemy mielili dopiero w momencie, kiedy głos w sprawie zabierze Nvidia lub któryś z jej partnerów.

Nvidia wznawia produkcję starszych kart graficznych

Choć wskrzeszenie czteroletniego GeForce'a GTX 1080 Ti byłoby bez wątpienia wydarzeniem niecodziennym, to w kontekście sytuacji rynkowej oraz ostatnich działań Nvidii tego typu doniesienia trudno nazwać zaskoczeniem. Utrudnienia produkcji układów scalonych oraz trwający ciągle boom na kryptowaluty sprawiły, że karty graficzne generalnie stały się towarem mocno deficytowym. Dotyczy to w szczególności nowszych modeli z rodziny GeForce RTX 3000.

Wznawianie produkcji wybranych układów ze starszych generacji stało się jednym ze sposobów Nvidii na radzenie sobie z sytuacją. W ten sposób do sprzedaży wróciły m.in. GeForce GTX 1050, GTX 1650 i RTX 2060. Jeśli pogłoski o powrocie GeForce'a GTX 1080 Ti rzeczywiście by się potwierdziły, byłby to pierwszy tak wysoko pozycjonowany model, którego produkcja została wznowiona. Dla graczy to dobra wiadomość - wiek wiekiem, ale liczy się przede wszystkim wydajność, a tutaj flagowy Pascal nadal nie zawodzi.

Zobacz: NVIDIA zwiększa dostawy kart graficznych... GeForce GTX 1650
Zobacz: Premiera GeForce RTX 3080 Ti przełożona na maj. NVIDIA ma problemy z produkcją?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Nvidia

Źródło tekstu: WCCFTech, Twitter (@harukaze5719)

Przewiń w dół do następnego wpisu