Koniec wystających aparatów? Samsung ISOCELL JN1 to najmniejsza matryca dla smartfonów
Samsung przedstawił kolejną matrycę ISOCELL przeznaczoną do aparatów w smartfonach. Sensor JN1 o rozdzielczości 50 Mpix ma piksele o niewielkim rozmiarze 0,64 μm, co oznacza mniejszy rozmiar całego czujnika i możliwość spłaszczenia wysp aparatów.

W zeszłym roku Samsung wprowadził na rynek serię matryc o z pikselami rozmiarze o 0,7 μm z myślą o tym, by moduły aparatów były mniejsze. Teraz schodzi z rozmiarami niżej – ISOCELL JN1 ma piksele o wielkości 0,64 μm, dzięki czemu wyspa aparatu może być jeszcze mniejsza – producent mówi o oszczędności okolu 10% w porównaniu do istniejących rozwiązań.



Sensor Samsung ISOCELL JN1 ma rozmiar 1/2,76 cala i zachowuje zgodność z popularnym formatem 1/2,8 cala. To pozwala na zastosowanie matrycy w różnego rodzaju aparatach: w głównych o szerokim kącie, ultraszerokokątnych, w aparatach z teleobiektywem, a także do zdjęć selfie.
Samsung przekonuje, że mimo zmniejszenia rozmiaru matrycy jej możliwości przechwytywania światła nie będą gorsze niż dotąd. Dzięki rozwinięciu technologii ISOCELL 2.0 producent deklaruje poprawę światłoczułości o około 16 procent. Matryca będzie mogła przechwytywać obrazy w pełnym formacie 50 Mpix (8160 x 6144), ale przede wszystkim sprawdzi się po połączeniu pikseli w układzie 4-w-1, co da zdjęcia w rozdzielczości 12,5 Mpix. Technologia Tetrapiksel połączy pojedyncze piksele 0,64 μm w jeden duży piksel 1,28 μm.
W matrycy ISOCELL JN1 znalazły się rozwiązania znane już z innych czujników Samsunga, jak na przykład Smart ISO, czyli inteligentna kontrola czułości i dobór scen w obrazach HDR. Za nastawienie ostrości odpowiada nowa technologia Double Super PDAF, w której do wykrycia fazy używane są pikseli o podwojonej gęstości (1/16) w porównaniu do Super PDAF o gęstości 1/32.
Matryca ISOCELL JN1 pozwala na rejestrowanie wideo o maksymalnej rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę lub Full HD przy 240 kl./s.
Sensor Samsung ISOCELL JN1 wszedł już do masowej produkcji, więc wkrótce należy spodziewać się pierwszych wykorzystujących go smartfonów.