DAJ CYNK

Samsung prezentuje matrycę ISOCELL GN2 50 Mpix o większym rozmiarze, z większymi pikselami

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 1681

Samsung prezentuje matrycę ISOCELL GN2 50 Mpix o większym rozmiarze, z większymi pikselami

Chociaż na rynku smartfonów coraz częściej stosowane są matryce aparatów 108 Mpix, Samsung przypomina, że nie rozdzielczość jest najważniejsza. Producent zaprezentował nową matrycę – ISOCELL GN2 – o rozdzielczości 50 Mpix, o większym rozmiarze fizycznym, z większymi pikselami.

Pierwsza matryca ISOCELL GN1 50 Mpix wprowadzona została przez Samsunga niemal rok temu, teraz producent przedstawia jej nowszy, ulepszy wariant. Także i tym razem rozdzielczość sensora wynosi 50 Mpix (8160 x 6144), lecz teraz jest on większy – ma 1/1,12 cala, większe są również piksele o rozmiarze 1,4 μm. Te zmiany powinny znacząco wpłynąć na jakość przechwytywanego przez matrycę obrazu.

Zobacz: Nowe matryce Samsunga z pikselami o rozmiarze 0,7 μm. Największą rozdzielczość ma ISOCELL HM2 108 Mpix

Sensor ISOCELL GN2 wykorzystuje technologię łączenia pikseli 4-w-1, co daje wynikową rozdzielczość zdjęć 12,5 Mpix i piksele 2,8 μm. Poprzednia matryca łączyła piksele w standardowy rozmiar 1,6 μm. Różnica jest więc wyraźna, a o wynikających z tego zaletach  powinniśmy się przekonać, robiąc zdjęcia w słabym oświetleniu.

Smartfony z matrycą ISOCELL GN2 będą mogły nie tylko robić zdjęcia w pełnej rozdzielczości 50 Mpix, ale także w trybie 100 Mpix. Wykorzystując specjalny algorytm remozaikowania, nowa matryca Samsunga może łączyć trzy pełne klatki o rozdzielczości 50 Mpix w trzech kolorach, czerwonym zielonym i niebieskim, a następnie skalować je do góry i łączyć w jeden obraz o rozdzielczości 100 Mpix. 

Samsung ISOCELL GN2

W ISOCELL GN2  Samsung wprowadził także nową technologię autofokusu z detekcją fazy o nazwie Dual Pixel Pro. Dzięki zastosowaniu dwóch fotodiod w każdym pikselu matrycy, nowa technologia wykorzystuje sto milionów punktów detekcji fazy. Dual Pixel Pro oferuje również ogniskowanie we wszystkich kierunkach poprzez dzielenie pikseli nie tylko w pionie, jak w przypadku Dual Pixel, ale także po przekątnej. Jak przekonuje Samsung,  dzięki temu rozwiązaniu punkty detekcji lepiej rozpoznają górną i dolną część kadru, umożliwiając matrycy szybkie ustawienie ostrości. Producent ulepszył również ogniskowanie w słabym świetle i śledzenie poruszających się obiektów, dzięki temu, że każdy piksel matrycy działa jako środek ogniskujący.

Zobacz: Samsung ISOCELL Slim GH1 o rozdzielczości 43,7 Mpix to nowa matryca dla smartfonów

W nowej matrycy ulepszone zostały także mechanizmy HDR. Samsung zastosował nową technikę, która rejestruje równocześnie klatki z krótkimi, średnimi i długimi czasami naświetlania. Nowy mechanizm HDR zużywa przy tym o 24% mniej energii w porównaniu do standardowego HDR zastosowanego w matrycy GN1. ISOCELL GN2 obsługuje również rozwiązania Smart ISO i Smart ISO Pro, zapewniające większą czułość na światło i zakres dynamiczny. 

Zaprezentowany przez Samsunga sensor może rejestrować wideo w rozdzielczości 8K przy 24 kl./s, w rozdzielczości 4K przy 120 kl./s, a także Full HD w 480 kl./s. 

Matryca Samsung ISOCELL GN2 trafiła już do masowej produkcji, wkrótce więc należy spodziewać się pierwszych smartfonów, które ją wykorzystują.

Zobacz: Samsung ISOCELL HM3 108 Mpix – to ta matryca znalazła się w Galaxy S21 Ultra

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu