DAJ CYNK

Rośnie liczba całkowicie zdalnych rekrutacji IT, to przyszłość rynku pracy

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2899

Rośnie liczba całkowicie zdalnych rekrutacji IT, to przyszłość rynku pracy

Praca zdalna stała się jednym z najważniejszych trendów w ostatnich miesiącach, a teraz też koniecznością. Najszybciej do nowej sytuacji adaptuje się branża IT. W ciągu ostatnich dni ponad połowa rekrutacji IT na No Fluff Jobs została rozbudowana o opcję  całkowicie zdalnej rekrutacji.

Zobacz: Revolut rozwija działalność w Polsce i poszukuje pracowników. Do fintechu dołączają trzy menedżerki z sektora finansowego

Na początku 2020 roku blisko 40% kandydatów w IT oczekiwało, że proces rekrutacyjny będzie prowadzony online, jednak z takiej możliwości mogło skorzystać zaledwie 10% z nich. Okazuje się jednak, że branża IT bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków pracy zdalnej. W reakcji na nagłą potrzebę rynku pracodawcy na portalu No Fluff Jobs w 3 dni dodali opcję rekrutacji całkowicie zdalnej do ponad 50% ofert na rynku polskim i ponad 60% na rynku węgierskim. W czasie, gdy nie powinniśmy się spotykać lub nie mamy takiej możliwości, to świetna okazja, żeby sprawdzić tę metodę zatrudniania pracowników. A branża IT najlepiej wykorzystuje ten potencjał i szybko dostosowuje się do zmian.

 

Zobacz: 60 proc. ludzi pracuje zdalnie, ale nie w Polsce

Praca zdalna to oszczędność czasu i pieniędzy, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Jednak dla zatrudniających w IT wiąże się  z tym jeszcze jeden benefit: oferta, która umożliwia świadczenie pracy zdalnie, cieszy się średnio 3-krotnie większym zainteresowaniem niż ta, która mówi wyłącznie o wykonywaniu obowiązków stacjonarnie. Z kolei co druga osoba w branży szuka pracy z możliwością wykonywania obowiązków poza biurem.

Dla nas praca zdalna to nie nowość, nasz zespół IT pracuje od lat w pełni zdalnie. Jednak z doświadczenia wiemy, że trzeba określić konkretne warunki, żeby ten model zadziałał. Firma m.in. musi mieć jasno określoną strategię biznesową, którą pracownicy znają i respektują. Członkowie zespołów muszą otrzymywać zadania, które są dostosowane do ich doświadczenia i znajomości technologii. Ponadto muszą też być określone ścieżki działania, przepływu informacji i dokumentów między zespołami. To uchroni firmę od przestojów i generowania zbędnej pracy. - tłumaczy Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. 

Zarobki w IT są takie same dla osób pracujących stacjonarnie, jak i zdalnie. Według No Fluff Jobs, mediana wynagrodzeń dla najbardziej doświadczonych pracowników (seniorów) wynosi 13 000 -17 500 zł brutto na umowie o pracę (UoP) i 14 240 - 19 200 zł netto na B2B.

Zobacz: Badanie Mastercard: Konsumenci wciąż mało wiedzą na temat przechowywania i udostępniania online danych

Dla porównania tak samo doświadczeni pracownicy w Warszawie zarobią między 14 900 - 18 000 zł brutto na UoP (15 000 - 20 000 zł netto na B2B), a w Krakowie od 13 000 do 17 000 zł brutto na UoP (14 000 - 19 000 zł netto na B2B).

W wielu firmach praca zdalna jest niedoceniana - zupełnie niesłusznie. Ten model pracy będzie miał przewagę względem innych, pod warunkiem, że ustalimy z zespołem jasne zasady działania. Najważniejszy benefit  to zadowolenie pracowników, którzy w domowym zaciszu są znacznie bardziej wydajni. Jest to szczególnie widoczne, gdy wytwarzamy zwinnie i pilnujemy, by komunikacja i synchronizacja prac odbywała się w ustalonych spotkaniach, takich jak codzienne standupy zespołu - komentuje Marek Psiuk, CTO No Fluff Jobs

Zobacz: Zakupy online robimy w pracy i w okolicach wypłaty
Zobacz: Zakupy online robi już co drugi Polak, jesteśmy 13. najszybciej rozwijającym się rynkiem e-handlu na świecie 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay.com

Źródło tekstu: No Fluff Jobs

Przewiń w dół do następnego wpisu