DAJ CYNK

Rośnie liczba całkowicie zdalnych rekrutacji IT, to przyszłość rynku pracy

Mieszko

Prawo, finanse, statystyki

Rośnie liczba całkowicie zdalnych rekrutacji IT, to przyszłość rynku pracy

Praca zdalna stała się jednym z najważniejszych trendów w ostatnich miesiącach, a teraz też koniecznością. Najszybciej do nowej sytuacji adaptuje się branża IT. W ciągu ostatnich dni ponad połowa rekrutacji IT na No Fluff Jobs została rozbudowana o opcję  całkowicie zdalnej rekrutacji.

Zobacz: Revolut rozwija działalność w Polsce i poszukuje pracowników. Do fintechu dołączają trzy menedżerki z sektora finansowego

Na początku 2020 roku blisko 40% kandydatów w IT oczekiwało, że proces rekrutacyjny będzie prowadzony online, jednak z takiej możliwości mogło skorzystać zaledwie 10% z nich. Okazuje się jednak, że branża IT bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków pracy zdalnej. W reakcji na nagłą potrzebę rynku pracodawcy na portalu No Fluff Jobs w 3 dni dodali opcję rekrutacji całkowicie zdalnej do ponad 50% ofert na rynku polskim i ponad 60% na rynku węgierskim. W czasie, gdy nie powinniśmy się spotykać lub nie mamy takiej możliwości, to świetna okazja, żeby sprawdzić tę metodę zatrudniania pracowników. A branża IT najlepiej wykorzystuje ten potencjał i szybko dostosowuje się do zmian.

 

Zobacz: 60 proc. ludzi pracuje zdalnie, ale nie w Polsce

Praca zdalna to oszczędność czasu i pieniędzy, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Jednak dla zatrudniających w IT wiąże się  z tym jeszcze jeden benefit: oferta, która umożliwia świadczenie pracy zdalnie, cieszy się średnio 3-krotnie większym zainteresowaniem niż ta, która mówi wyłącznie o wykonywaniu obowiązków stacjonarnie. Z kolei co druga osoba w branży szuka pracy z możliwością wykonywania obowiązków poza biurem.

Dla nas praca zdalna to nie nowość, nasz zespół IT pracuje od lat w pełni zdalnie. Jednak z doświadczenia wiemy, że trzeba określić konkretne warunki, żeby ten model zadziałał. Firma m.in. musi mieć jasno określoną strategię biznesową, którą pracownicy znają i respektują. Członkowie zespołów muszą otrzymywać zadania, które są dostosowane do ich doświadczenia i znajomości technologii. Ponadto muszą też być określone ścieżki działania, przepływu informacji i dokumentów między zespołami. To uchroni firmę od przestojów i generowania zbędnej pracy. - tłumaczy Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. 

Zarobki w IT są takie same dla osób pracujących stacjonarnie, jak i zdalnie. Według No Fluff Jobs, mediana wynagrodzeń dla najbardziej doświadczonych pracowników (seniorów) wynosi 13 000 -17 500 zł brutto na umowie o pracę (UoP) i 14 240 - 19 200 zł netto na B2B.

Zobacz: Badanie Mastercard: Konsumenci wciąż mało wiedzą na temat przechowywania i udostępniania online danych

Dla porównania tak samo doświadczeni pracownicy w Warszawie zarobią między 14 900 - 18 000 zł brutto na UoP (15 000 - 20 000 zł netto na B2B), a w Krakowie od 13 000 do 17 000 zł brutto na UoP (14 000 - 19 000 zł netto na B2B).

W wielu firmach praca zdalna jest niedoceniana - zupełnie niesłusznie. Ten model pracy będzie miał przewagę względem innych, pod warunkiem, że ustalimy z zespołem jasne zasady działania. Najważniejszy benefit  to zadowolenie pracowników, którzy w domowym zaciszu są znacznie bardziej wydajni. Jest to szczególnie widoczne, gdy wytwarzamy zwinnie i pilnujemy, by komunikacja i synchronizacja prac odbywała się w ustalonych spotkaniach, takich jak codzienne standupy zespołu - komentuje Marek Psiuk, CTO No Fluff Jobs

Zobacz: Zakupy online robimy w pracy i w okolicach wypłaty
Zobacz: Zakupy online robi już co drugi Polak, jesteśmy 13. najszybciej rozwijającym się rynkiem e-handlu na świecie 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay.com

Źródło tekstu: No Fluff Jobs

Przewiń w dół do następnego wpisu