DAJ CYNK

Zakupy online robi już co drugi Polak, jesteśmy 13. najszybciej rozwijającym się rynkiem e-handlu na świecie

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3680

Zakupy online robi już co drugi Polak

Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. W przyszłym roku jego wartość ma przekroczyć 60 mld zł, zakupy online robi już co drugi Polak, a branża wciąż ma przed sobą duży potencjał do rozwoju. 

Zobacz: Zakup telefonu online – jak nie dać się oszukać? Przedstawiamy najczęstsze triki nieuczciwych sprzedawców

Konkurencja na rynku e-commerce się zaostrza. Firmy muszą szukać swoich nisz i nowych usług, które pozwolą im lepiej odpowiadać na oczekiwania klientów. A te związane są głównie z jak najkrótszym czasem dostawy. 

Według Gemiusa zakupy w sieci robi już 56 proc. internautów, czyli ok. 15 mln Polaków, i z roku na rok ten odsetek rośnie. Jak wynika z raportu Statista Digital Market Outlook, Polska znajduje się na 13. miejscu w zestawieniu najszybciej rosnących rynków e-commerce na świecie. W 2019 roku wartość krajowego e-handlu ma wzrosnąć do 50 mld zł, podczas gdy jeszcze w 2015 roku była szacowana na 30 mld zł. Natomiast w przyszłym – według prognoz przytaczanych przez PwC („Polacy na zakupach. 5 filarów nowoczesnego handlu”) – może przekroczyć 60 mld zł.

Zobacz: Zakupy online robimy w pracy i w okolicach wypłaty
Zobacz: Zakupy internetowe zaczynamy od Allegro lub Google

Szybki rozwój e-commerce obrazują też statystyki Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z których wynika, że w ubiegłym roku liczba dostarczonych przesyłek kurierskich i tradycyjnych paczek pocztowych sięgnęła 391,7 mln sztuk, co oznacza ponad 17-proc. wzrost w stosunku do 2017 roku. W ciągu najbliższych kilku lat wolumen przesyłek ma już wzrosnąć do 500 mln sztuk.

Tymczasem według danych PwC w Polsce udział e-commerce w handlu detalicznym ogółem wynosi ok. 5 proc. i jest o połowę niższy od średniej europejskiej i globalnej. Branża wciąż ma więc ogromne pole do rozwoju. Podczas gdy zakupy w sieci robi co drugi Polak, w Holandii ten odsetek wynosi 82 proc., w Niemczech – 77 proc.

Zobacz: Listopadowe promocje Samsunga na zakup smartfonów Galaxy Note10, S10e, A10 i A20e
Zobacz: Huawei otwiera sklep internetowy. Robert Lewandowski już zrobił w nim zakupy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay.com

Źródło tekstu: Newseria Biznes

Przewiń w dół do następnego wpisu