Rekordowe upały zabijają. WHO alarmuje
Rekord za rekordem, ale nie ma się wcale z czego cieszyć. WHO bije na alarm, bo nowe prognozy są coraz bardziej zatrważające. O co właściwie chodzi?

Okazuje się, że o nic innego, jak o niepokojącą sytuację, związaną z ekstremalnymi upałami, które ostatnio rozlewają się po Starym Kontynencie. Raz po raz odnotowuje się kolejne rekordy w tej kwestii. I nie ma tu się wcale z czego cieszyć. Szacuje się, że upał jest przyczyną około 175 tysięcy zgonów rocznie. Niestety, temperatury w rejonie Europy, rosną jak szalone, w tempie dwukrotnie wyższym niż średnia światowa.
Według danych, ogłoszonych przez europejski oddział WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ekstremalne temperatury zabijają ponad 175 tysięcy osób rocznie. Co gorsza, temperatury rosną w Europie zdecydowanie za szybko. Szybciej niż w innych częściach świata. Według agencji AFP w latach 2000-2009 na całym świecie miało miejsce około 489 tysięcy przypadków śmierci z powodu upałów, w tym ponad 175 tysięcy dotyczyło Europy. Zdaniem agencji, w ciągu dwóch ostatnich dekad śmiertelność w powodu wysokich temperatur wzrosła o 30 procent.



Wysokie temperatury zaostrzają choroby przewlekłe, w tym choroby sercowo-naczyniowe, oddechowe, mózgowo-naczyniowe, wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne i schorzenia związane z cukrzycą.
- oświadczył Dyrektor Regionalny WHO w Europie, Hans Kluge.
The links between the #ClimateCrisis and damaging, often deadly impacts on our individual and collective health across the life-cycle are obvious.
— Hans Kluge (@hans_kluge) August 1, 2024
A wake-up call more than ever. Although the writing has been on the wall for so many years now.
The @WHO_Europe Region truly has… https://t.co/LjYvXypDkZ
Wyliczono, że od 2020 roku, odnotowano trzy najcieplejsze lata w historii. Ekstremalne temperatury stanowią zagrożenie głównie dla osób starszych oraz mogą stanowić dodatkowe obciążenie dla kobiet w ciąży. WHO prognozuje, że z powodu globalnego ocieplenia należy spodziewać się podwyższonej liczby zgonów w najbliższych latach. To, co powinniśmy zrobić, to wezwać państwa do podjęcia działań, które ograniczą skutki rekordowych upałów.

2 komentarze