Polacy kupowali konie ze Skandynawii. To, co się potem działo przeraża

Badania z udziałem Polaków, zawsze cieszą i są warte podpromowania. Tym razem, badacze wzięli pod lupę obyczaje religijne ostatnich pogan. Okazało się, że wcale oni nie składali w ofierze lokalnych koni, jak do tej pory sądzono. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polacy kupowali konie ze Skandynawii. To, co się potem działo przeraża

Obrzędowość religijna ostatnich pogan, może nam się wydawać dziś wyjątkowo okrutna, ale należy pamiętać, że stanowiła wówczas normalność i nie wiązała się z niczym nadzwyczajnym. Międzynarodowe badania, z udziałem Polaków rzuciły nowe światło na te wczesnośredniowieczne obyczaje. W badaniach brali udział naukowcy z Białegostoku, Cadriff i Walii. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Konie pochodziły ze Skandynawii, wśród nich były też klacze

Naukowcy zbadali szczątki 74 koni znalezione na Mazurach, Litwie i Półwyspie Sambijskim. Badania wykazały, że w czasach wikingów, konie transportowano statkami na południowo-wschodnie wybrzeże Bałtyku. Transporty pochodziły z terenów dzisiejszej Szwecji i Finlandii. Poganie przywozili konie tylko po to, aby złożyć je w ofierze pogańskim bóstwom.

Na podstawie analizy izotopów strontu, odkładających się w szkliwie zębów, możliwe jest określenie, w jakiej części świata człowiek lub zwierzę spędziło pierwsze lata życia. 

- wyjaśnia prof. Karczewski, z ekipy badaczy z Białegostoku.

Z inicjatywy profesora Karczewskiego, badania poszerzono o analizę DNA koni, które znaleziono w miejscu pochówku. Okazało się, że złożone w ofierze konie nie były pochodzenia lokalnego, ale pochodziły ze Skandynawii. Odkryto także to, że nie tylko ogiery były składane w ofierze, ale także klacze. Bardziej chodziło o prestiż samego zwierzęcia, niż o jego płeć.

Wśród zwierząt ofiarnych na cmentarzysku w Paprotkach na Mazurach klacze stanowiły 40%.

- dodaje prof. Karczewski.

Badania, opublikowane w Science Advances, zmieniają zatem dotychczasową perspektywę obrzędowości religijnej ostatnich pogan w Europie oraz ich kontaktów z mieszkańcami Skandynawii. 

Poświęcanie koni w ofierze należało do popularnych rytuałów religijnych w całej pogańskiej Europie. Plemiona bałtyckie praktykowały ten rytuał najdłużej bo do XIV wieku.