Sposób chodzenia może świadczyć o objawach pewnej choroby

Okazuje się, że w sposobie chodzenia człowieka mogą być zakodowane objawy autyzmu.

Anna Kopeć (AnnaKo)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Sposób chodzenia może świadczyć o objawach pewnej choroby

Wiele się teraz słyszy o tym, że ktoś cierpi na autyzm. Autyzm to nic innego jak zaburzenie neurorozwojowe, które wpływa na rozwój i funkcjonowania mózgu. Tym samym wpływa ono na zachowanie, komunikację oraz relacje społeczne. Naukowcy twierdzą także, że to właśnie autyzm może obejmować różnice w sposobie poruszania się, a konkretnie sposobie chodzenia.

Dalsza część tekstu pod wideo

Po chodzie można rozpoznać, czy ktoś ma autyzm

"Nietypowy chód" jest wymieniany w "Podręczniku diagnostycznym i statystycznym zaburzeń psychicznych" jako cecha wspomagająca rozpoznanie autyzmu. 

O co badaczom konkretnie chodzi? Jak wygląda sposób chodzenia, który mają na myśli? Badania podsumowujące trzydzieści lat badań w tej kwestii, wśród osób z autyzmem, wykazało pewne charakterystyczne cechy.

Najbardziej zauważalne różnice w chodzie osób autystycznych to:

  1. Chodzenie na palcach stóp. 
  2. Chodzenie z jedną lub obiema stopami zwróconymi do wewnątrz.
  3. Chodzenie z jedną lub obiema stopami zwróconymi do zewnątrz. 

Ale to nie wszystko. Osoby autystyczne chodzą także wolniej i robią zdecydowanie więcej większych kroków. Spędzają także dłuższy czas w podstawowej fazie chodu - kiedy stopa odrywa się od podłoża. Poświęcają także więcej czasu na ukończenie każdego pojedynczego kroku. 

U osób autystycznych zaobserwowano także znacznie większą zmienność w długości i szybkości kroków, a także szybkości chodzenia. Czasem też występują wyraźne problemy z równowagą oraz koordynacją. 

Badania mają na celu poprawę zdolności ruchowej dzieci autystycznych i zapewnienie im odpowiedniego wsparcia motorycznego w razie potrzeby.