Japonia i Indie nie zdejmują nogi z gazu. Chcą wspólnie podbić Księżyc

Zachęcone dotychczasowymi sukcesami agencje kosmiczne postanowiły współpracować w celu eksploracji Księżyca. Japonia i Indie planują wspólną misję już na 2025 rok.

Patryk Łobaza (BlackPrism)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Japonia i Indie nie zdejmują nogi z gazu. Chcą wspólnie podbić Księżyc

Coraz więcej państw kieruje swój wzrok w stronę przestrzeni kosmicznej. W ostatnim czasie Indie z sukcesem wysłały na Księżyc swój lądownik Vikram w ramach misji Chandrayaan-3. Był to wielki sukces ISRO, dzięki któremu Indie stały się czwartym krajem na świecie, który wysłał swoje roboty na powierzchnię Srebrnego Globu. Sama agencja ani myśli teraz hamować. 

Dalsza część tekstu pod wideo

JAXA i ISRO wezmą udział we wspólnej misji księżycowej

Agencje kosmiczne Japonii i Indii porozumiały się ze sobą jeszcze w 2019 roku, więc na długo przed wielkim sukcesem misji Chandrayaan-3. Według JAXA misja ma wystartować nie wcześniej niż w 2025 roku na nowej japońskiej rakiecie H3. Agencja znajduje się obecnie w podstawowej fazie projektowania łazika, a zespoły przeprowadzają testy w piasku mającym symulować księżycowy regolit – drobny pył pokrywający powierzchnię Księżyca. Testy sprawdzą, czy pojazd może realizować swoje kluczowe cele naukowe na Księżycu.

Celem LUPEX, bo tak nazywa się wspólna misja, jest badanie Księżyca w poszukiwaniu wody. Agencjom zależy zarówno na sprawdzeniu ilości, jak i jakości cieczy, którą mają nadzieję odnaleźć w okolicach południowego bieguna Srebrnego Globu. Łazik, który w tym celu zostanie wysłany na powierzchnię Księżyca, będzie w pełni autonomiczny i będzie w stanie wwiercić się w podłoże w celu pobrania próbek. Te zostaną przeanalizowane przez instrumenty wewnątrz łazika.