DAJ CYNK

Elon Musk ma się czego bać. To koniec jego kosmicznej dominacji

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

SpaceX jest niewątpliwym liderem, jeśli chodzi o prywatne firmy przemysłu kosmicznego. Jednak konkurencja tylko czeka na odpowiedni moment, by strącić Elona Muska i jego przedsiębiorstwo ze stołka. Właśnie teraz konkurencja intensyfikuje swoje wysiłki.

Elon Musk ma misję, by dostarczyć szybki Internet w każde miejsce na globie. Środkiem do tego celu jest wysyłanie satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską. Oprócz tego, firma aktywnie uczestniczy w wielu projektach zleconych im przez NASA.

OneWeb i Eutelsat stworzą konkurencję dla SpaceX

Konkurencja jednak nie śpi i już wkrótce może zagrozić pozycji najbogatszego człowieka na Ziemi. Dwie europejskie firmy przemysłu kosmicznego łączą się w jedną, by wspólnie realizować projekty. Mowa tu o OneWebie i Eutelsacie. W komunikacie prasowym prezes Eutelsat, Dominique D’Hinnin, powiedział, że umowa pozwoli firmom „wykorzystać znaczną szansę na rozwój w zakresie łączności. To połączenie przyspieszy komercjalizację floty OneWeb, jednocześnie zwiększając atrakcyjność profilu wzrostu Eutelsat”.

Głównym celem OneWeb jest rozmieszczenie 648 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Aktualnie udało im się już wystrzelić 428 urzadzeń. Zostaną one teraz połączone z 36 geostacjonarnymi satelitami internetowymi Eutelsat. W przeciwieństwie do modelu biznesowego SpaceX, OneWeb nie celuje w indywidualnego użytkownika, lecz w wielkie korporacje. 

Zgodnie z warunkami nowej umowy, OneWeb nie będzie musiał zmienić nazwy i będzie nadal działać z centrali w Londynie w Wielkiej Brytanii. Tymczasem Eutelsat ma siedzibę w Paryżu.

Zobacz: Elon Musk dostał misję. Chodzi o zrobienie zdjęcia
Zobacz: NASA podała datę. Lądowanie na Księżycu coraz bliżej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: OneWeb

Przewiń w dół do następnego wpisu