Chiny podały ważną datę. Sprowadzą na Ziemię ładunek z Księżyca

Księżyc znajduje się w centrum zainteresowania wielu agencji kosmicznych. Chiny gotowe są do zrealizowania ambitnego projektu wysłania na Ziemię zebranych próbek.

Patryk Łobaza (BlackPrism)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Chiny podały ważną datę. Sprowadzą na Ziemię ładunek z Księżyca

Jednym z najprężniej rozwijających się krajów pod względem eksploracji kosmosu są Chiny. Ich narodowa agencja kosmiczna przedstawia bardzo ambitne plany dotyczące Księżyca. Mówi się nie tylko o załogowym lądowaniu na Srebrnym Globie, lecz także stworzeniu bazy badawczej oraz wysłaniu konstelacji radioteleskopów na orbitę wokół Księżyca. Jeden z ważnych projektów chcą zrealizować jeszcze w tym roku.

Dalsza część tekstu pod wideo

Chiny odzyskają próbki z Księżyca

Jak podaje Chińska Centralna Telewizja (CCTV) w okolicach maja możemy spodziewać się wejścia w najważniejszą fazę misji Chang'e 6. Jej celem jest wysłanie lądownika na niewidoczną stronę Księżyca, pobranie materiału do badań oraz wysłanie próbek na Ziemię. Cała operacja potrwa około 53 dni. Jako miejsce lądowania wybrano krater Apollo.

Po wylądowaniu lądownik pobierze około 2 kilogramy materiału do badań, który załaduje na pokład innego pojazdu. Jego celem będzie wzniesienie się na orbitę wokół Księżyca, gdzie czekać będzie na niego moduł serwisowy, który odbierze od niego ładunek. Następnie próbki zostaną dostarczone na Ziemię w specjalnej kapsule.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszyzna dla Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej. Już w 2020 roku w ramach misji Chang'e 5 sprowadzali próbki z Księżyca na Ziemię. Jednak w przypadku Chang'e 6 po raz pierwszy zostanie zaangażowana w to niewidoczna strona Księżyca.