Rewolucja w prawie autorskim? Oto, dlaczego artyści chcą zmian prawa
Artyści obawiają się, że padną ofiarą wyzysku firm technologicznych. Aż 400 muzyków oraz innych osób z branży kreatywnej wystosowało apel do premiera UK, aby ten zmienił prawo. W tym gronie znaleźli się jedni z najpopularniejszych artystów wszech czasów.

Artyści nie chcą tracić swojego dorobku
W lutym 2025 r. brytyjski rząd przeprowadził konsultację i zaproponował deweloperom z firm AI, że domyślnie uzyskają możliwość używania dorobku artystów do trenowania swoich modeli AI – chyba, że właściciele praw autorskich wyrażą brak na to zgody ("opt out"). Wtedy właśnie artyści tacy, jak Annie Lennox (wokalistka Eurythmics) i Damon Albarn (lider Blur) wydali "ciche albumy" (składające się wyłącznie z ciszy) w ramach protestu przeciwko działaniom brytyjskiego rządu. Teraz sprawa poszła o krok dalej.
Paul McCartney, Elton John, Ian McKellen, Dua Lipa, Kate Bush, Robbie Williams, Kazuo Ishiguro, zespół Coldplay i Florence Welch są w gronie artystów, którzy podpisali się pod listem otwartym wysłanym do brytyjskiego premiera Keira Starmera. Uważają, że brak interwencji premiera UK w tym temacie będzie oznaczać, że ich dorobek zostanie "rozdany za darmo" firmom technologicznym. Artyści podkreślają także, że zagrożona jest również pozycja UK jako kolebki kreatywności. Osoby zaangażowane w aktywizm na rzecz praw autorskich w dobie AI żądają od brytyjskiego rządu wymuszenia transparentności big techów wobec właścicieli praw autorskich – żeby wymagana była zgoda tych drugich na trenowanie modeli AI na ich dorobku.



W wypowiedzi dla BBC, rzecznik brytyjskiego rządu zaznaczył, że trwają obecnie konsultacje osób z branży kreatywnej i sektora AI ws. opracowania pakietu środków, które pozwolą zadowolić obydwie strony. "Chcemy, żeby zarówno branża kreatywna, jak i firmy związane z AI mogły swobodnie kwitnąć." – dodał.
Paul McCartney w styczniu 2025 r. wypowiadał się krytycznie na temat AI: "jesteśmy kreatorami bogactwa, stanowimy lustro przez które odbijamy narodowe historie, jesteśmy innowatorami przyszłości, a AI potrzebuje nas tak samo bardzo, jak energii i komputerów" – powiedział lider Beatlesów w wywiadzie z BBC.
Nie każdy się zgadza z perspektywą artystów. Julia Willemyns z think tanku Centre for British Progress uważa, że nadmierne restrykcje dla firm AI ograniczą przepływ zagranicznego kapitału w Wielkiej Brytanii, wstrzymają innowację i bezpośrednio przyczynią się do szkód w brytyjskiej gospodarce.