To nieprawda. PKW ostrzega w sprawie wyborów i mObywatela
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała komunikat, w którym odnosi się do nieprawdziwych doniesień krążących w Internecie w sprawie wyborów oraz aplikacji mObywatel.

Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła odpowiedzieć na nieprawdziwe informacje dotyczące nadchodzących wyborów prezydenckich. Dotyczą one oddawania głosów, liczby zaświadczeń do głosowania czy też aplikacji mObywatel.
Na wybory z aplikacją mObywatel
Przede wszystkim PKW przypomina, że obywatele mają możliwość potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel oraz cyfrowego mDowodu. Nie ma konieczności zabierania ze sobą fizycznej, plastikowej wersji dokumentu.



Przygotowana i udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji funkcjonalność aplikacji mObywatel umożliwia potwierdzanie autentyczności, ważności, integralności lub pochodzenia okazywanego dokumentu i zweryfikowanie poprawności jej funkcjonowania.
Co więcej, w razie wątpliwości członkowie komisji mogą korzystać z różnych dostępnych metod weryfikacji. Jeśli nie będzie to możliwe, to w takim wypadku mogą odmówić wydania karty do głosowania.
Liczba głosów
W przestrzeni publicznej zaczęły też pojawiać się nieprawdziwe informacje na temat możliwości oddania więcej niż jednego głosu. PKW stanowczo im zaprzecza. Każdy z nas może zagłosować tylko na jednego kandydata, stawiają znak "X" (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) obok nazwiska kandydata na karcie głosowania.
Postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata skutkuje nieważnością tego głosu. W przestrzeni publicznej pojawiły się bowiem także nieprawdziwe informacje na temat rzekomego innego sposobu głosowania w wyborach.
Zaświadczenie do głosowania
Państwowa Komisja Wyborcza informuje też, że nieprawdziwe są informacją dotyczące rzekomych możliwości uzyskania przez jednego wyborcę więcej niż jednego zaświadczenia o prawie do głosowania (więcej niż jednego zaświadczenia na pierwsze głosowanie i więcej niż jednego na ponowne głosowanie).
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym był ujęty. Nie ma zatem możliwości pobrania przez niego kolejnego zaświadczenia o prawie do głosowania.