Robisz tak z mObywatelem? Igrasz z ogniem, grozi za to kara

Handel fałszywymi aplikacjami mObywatel i dokumentami mDowód staje się prawdziwą plagą w internecie, a wielu młodych Polaków ryzykuje posługiwanie się takimi podróbkami. To niebezpieczne, bo grożą za to surowe kary. 

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Robisz tak z mObywatelem? Igrasz z ogniem, grozi za to kara

Handel fałszywymi dokumentami w sieci to przestępstwo, a osoby, które realizują takie działania, muszą liczyć się z konsekwencjami – ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji. Rządowi eksperci cyberbezpieczeństwa stale monitorują sieć i na bieżąco zgłaszają nielegalne oferty odpowiednim organom.

Dalsza część tekstu pod wideo

O podrobionych cyfrowych dokumentach słychać coraz częściej. W sieci pojawiają się oferty sprzedaży zmodyfikowanych wersji aplikacji mObywatel, jednak dochodzi też do najprostszych prób wykorzystania grafik przedstawiających mDowodów, ale z podrobioną datą urodzenia. Fałszywkami najczęściej posługują się nieletni, którzy próbują dokonać zakupu alkoholu czy energetyków. 

Mimo nagłośniania sprawy w mediach liczba ofert sprzedaży fałszywych mDowodów nie maleje. Ci, którzy trudnią się tym procederem lub korzystają z podróbek, ryzykują poważną kolizję z prawem. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu użycia go jako autentycznego, a także używanie takiego dokumentu podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Określa to Art. 270 Kodeksu Karnego. Sankcje grożą więc zarówno tym, którzy wytwarzają podróbki, jak i ci, którzy z nich korzystają.

Sprzedawcy podróbek nie powinni spać spokojnie. Zespoły bezpieczeństwa Centralnego Ośrodka Informatyki oraz NASK stale monitorują strony internetowe w poszukiwaniu ofert sprzedaży fałszywych mDowodów. Oferty takie są natychmiast przekazywane do odpowiednich organów, w tym do CBZC (Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości), CSIRT GOV (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w ABW) i CSIRT NASK (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego NASK).

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że dostrzeżone w internecie próby handlu lub udostępniania fałszywej aplikacji mObywatel mogą być zgłaszane na stronie https://incydent.cert.pl.