Bankomaty znikają z polskich miast. Został miesiąc

Pierwsze bankomaty zaczynają znikać z ulic polskich miast. Dlaczego? To efekt nowych wymogów dotyczących zabezpieczeń. 

Piotr Urbaniak (gtxxor)
24
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Bankomaty znikają z polskich miast. Został miesiąc

Według rozporządzenia MSWiA, które zacznie obowiązywać już 23 września 2023 roku, aż 40 proc. bankomatów w Polsce musi zostać wyposażonych w specjalne zabezpieczenie, które w razie próby kradzieży zafarbuje banknoty. Proste? To zależy od punktu widzenia, bo oczywiście implementacja IBNS, jak nazywa się rzeczony system, wiąże się z dodatkowym kosztem. Ponoć sięgającym nawet 20 tys. zł na urządzenie.

Dalsza część tekstu pod wideo

Efekt uboczny jest taki, że niektóre urządzenia, aby spełnić wymóg, są obecnie likwidowane. Przyznaje się do tego Miłosz Gołębiowski z firmy Planet Cash w rozmowie z tvn24.pl, który odsłania przy okazji nieco kulisów trwającego procesu.

Cały czas optymalizujemy naszą sieć i już na tym etapie zdecydowaliśmy się na deinstalację niektórych bankomatów. Cały czas w miarę możliwości jednak zastępujemy bankomaty urządzeniami, które posiadają również funkcje wpłaty (tzw. cash recyclery) – tak, aby optymalizować koszty na przykład związane z załadunkiem gotówki

– mówi Gołębiowski, cytowany przez tvn24.pl.

IT Card, właściciel marki Planet Cash, jest operatorem około 4300 bankomatów i wpłatomatów na terenie całego kraju. Koszty modernizacji szacuje na około 25 mln zł. Łatwo policzyć, że tym samym zakłada wyposażenie w IBNS mniej więcej 1250 jednostek. A skoro tak, to chcąc zachować zgodność z przepisami, musi ograniczyć ich sumaryczną liczbę do 3125.

Komu zabiorą bankomat?

Oczywiście to tylko teoria matematyczna. Dodajmy, bardzo sceptyczna. W praktyce modernizacja, mając na uwadze jej masowy charakter, może okazać się tańsza, a co za tym idzie objąć więcej punktów. Niemniej pewnym jest, że nie wszystkie urządzenia ją przetrwają, a to może oznaczać problemy.

W szczególności dla mieszkańców prowincji, gdzie pojedyncze bankomaty nie generują rekordowych obrotów. Inna sprawa, że na tę chwilę nie znamy klucza, wedle którego podejmowane będą decyzje o likwidacji. 

Trochę paradoksalnie, ataki na bankomaty, którym zapobiegać ma IBNS, nie wydają się szczególnie palącym problemem w Polsce. Krzysztof Kołodziejczyk, wiceprezes Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki (POFOG), wylicza dla money.pl, że podczas gdy jeszcze cztery lata temu przestępcy uderzali średnio co 2-3 dni, dziś wysadzanie bankomatów jest zjawiskiem ledwie incydentalnym.