DAJ CYNK

Polacy nie chcą gotówki. Dane nie zostawiają złudzeń

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Taryfy, promocje, usługi

Ubywa bankomatów

W Polsce jest coraz mniej bankomatów. Tylko w pierwszym kwartale ubyło ich ponad tysiąc. Z czego to wynika?

Według Narodowego Banku Polskiego pod koniec marca 2024 roku w Polsce były dokładnie 20869 bankomatów. Na pierwszy rzut oka liczba ta wydaje się rozsądna, ale jeśli zestawimy ją z końcówką 2023 roku, to już nie jest tak dobrze. W zaledwie jeden kwartał ubyło około 1200 urządzeń. Problem szczególnie dotyka mieszkańców małych miast i wsi. Operatorzy narzekają, że ich biznes staje się coraz mniej opłacalny — donosi Bankier.pl.

W Polsce ubywa bankomatów

W pierwszym kwartale 2024 roku nie tylko ubyło bankomatów, ale zmniejszyła się też liczba transakcji, przeprowadzanych za ich pomocą. Liczba wypłat zmalała ze 122,3 mln do 114,5 mln. Mniejsza była też ich łączna wartość, ponieważ wynosiła 96,5 mln zł wobec 101,5 mln kwartał wcześniej. Podobnie wygląda to w przypadku wpłat.

Operatorzy bankomatów narzekają na ciągle rosnące koszty przy niezmiennych od lat i niskich opłatach intercharge za wypłaty gotówki. To między innymi dlatego firmy pokroju Euronet wprowadzają limity wypłat. W ten sposób chcą zwiększyć liczbę transakcji i poprawić rentowność. Głośnym echem odbiły się też zmiany w interfejsie bankomatów, które mogły być mylące dla klientów, którzy jednocześnie sprawdzali saldo konta, narażając się w ten sposób na dodatkowe koszty.

Obecnie, na rynku usług bankomatowych, mamy do czynienia z wyjątkowo wysokimi barierami finansowymi prowadzenia działalności. Poważnym wyzwaniem niezależnych sieci bankomatowych pozostają stale rosnące koszty obsługi bankomatów przy jednoczesnej niskiej i niezmiennej od lat opłacie interchange za wypłaty gotówki.

– mówi Marek Szafirski, prezes Euronet Polska.

Nie sposób też nie zauważyć, że z roku na rok rośnie liczba transakcji bezgotówkowych, więc bankomaty stają się coraz mniej potrzebne. Świetny przykład to kawiarnie Tesco w Wielkiej Brytanii, gdzie w ogóle nie można zapłacić gotówką. Decyzja budzi duże kontrowersje, ale nie można wykluczyć, że z czasem takich miejsc będzie przybywać.

Poza tym sama Unia Europejska chce wprowadzić limity w płatnościach gotówką. Wszystkie transakcje powyżej kwoty 10 tys. euro będą musiały być przeprowadzane cyfrowo, np. przelewem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Damian Jaroszewski (NeR1o)

Źródło tekstu: Bankier.pl