DAJ CYNK

Skarbówka ruszyła na łowy. Niektórzy zapłacą podatki nawet 5 lat wstecz

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Skarbówka rusza na łowy. Niektórzy zapłacą podatki nawet 5 lat wstecz

Skarbówka ruszyła na łowy. Urzędnicy kontrolują Polaków wynajmujących mieszkania za pośrednictwem Booking oraz Airbnb. Niektórzy mogą zapłacić zaległy podatek nawet za 5 lat wstecz.

Na wynajmujących mieszkania za pośrednictwem Booking czy Airbnb padł blady strach. Gazeta Wyborcza pisze o przypadkach, gdy Urząd Skarbowy postanowił ich skontrolować i nakazał założenie działalności gospodarczej. Jest to niezgodne z wcześniejszym pismem Ministerstwa Finansów, a wpływa na to, jakie podatki muszą płacić.

Skarbówka kontroluje wynajmujących

Gazeta podaje przykłady dwóch osób, które za pośrednictwem Booking oraz Airbnb wynajmują mieszkania. W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów twierdziło, że nie muszą oni zakładać działalności gospodarczej i mogą się rozliczać w ramach najmu prywatnego. Tymczasem w obu przypadkach Urząd Skarbowy zdecydował, że powinni oni mieć firmę.

Eksperci zwracają uwagę, że pismo Ministerstwa Finansów nie ma mocy prawnej i konieczne byłby wydanie przez resort ogólnej interpretacji prawnej. Uważają też, że przepisy są niejasne i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy najem prywatny jest dopuszczalny, a kiedy konieczne jest już założenie firmy. Grzegorz Żurawski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego jest zdania, że większość wynajmujących lokale na e-platformach powinna zakładać firmy.

Od interpretacji zależy, jakie podatki musi płacić wynajmujący. W przypadku najmu krótkoterminowego jest to ryczałt w wysokości 8,5 proc. Przy działalności gospodarczej to z kolei PIT/CIT w zależności od formy opodatkowania, 8 proc. VAT od zakwaterowania i 23 proc. VAT od importu usług.

Co gorsze, fiskus — jeśli uzna, że wynajmujący powinien założyć firmę — może zażądać zapłaty zaległego podatku nawet 5 lat wstecz. Biorąc pod uwagę niedawno wprowadzoną w Polsce unijną dyrektywę DAC7 można się spodziewać, że takich kontroli będzie więcej. Platformy sprzedaży internetowej, w tym także Booking oraz Airbnb, muszą wysyłać szczegółowe raporty do Skarbówki na temat wynajmujących. Wystarczy ponad 30 transakcji w roku lub przekroczenie kwoty 2 tys. euro.

Zobacz: Polacy nie chcą gotówki. Dane nie zostawiają złudzeń

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Maciej Matlak / Shutterstock.com, gov.pl

Źródło tekstu: Wyborcza.biz