DAJ CYNK

Rakowski: NetWorks! na 1800 MHz postawi ogólnopolską sieć HSPA+

08.08.2011

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Wywiady

Interakcje: 14243

Powstanie sieć, która technologią HSPA+ pokryje 99% ludności w paśmie 1800 MHz. Planowanie radiowe pokazuje, że jest to wykonalne. Potem będzie można myśleć nad LTE, bo stacje, które chcemy kupić, będą w prosty sposób to umożliwiały poprzez aktualizację oprogramowania - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Miroslav Rakowski, prezes PTC.

Powstanie sieć, która technologią HSPA+ pokryje 99% ludności w paśmie 1800 MHz. Planowanie radiowe pokazuje, że jest to wykonalne. Potem będzie można myśleć nad LTE, bo stacje, które chcemy kupić, będą w prosty sposób to umożliwiały poprzez aktualizację oprogramowania - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Miroslav Rakowski, prezes PTC.

W Polsce na 1800 MHz sieć LTE stawia CenterNet i Mobyland z grupy Zygmunta Solorza-Żaka. W wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4 odpowiedzialny za strategię, mówił, że gdyby P4 miało częstotliwości 1800 MHz, to stosowałoby na nich zarówno GSM, jak i LTE. Przypomnijmy, że spółka NetWorks! powstała w wyniku porozumienia Centertela i PTC, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości i felietonie pt. Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?.

Co na polskim rynku zmieni przejęcie Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka?

To, co tworzy Zygmunt Solorz-Żak, jest bardzo odważne pod względem biznesowym. Może to okazać się wielkim sukcesem albo wielkim problemem dla niego. Ja na biznes telekomunikacyjny patrzę pod dwoma kątami - marki i finansów. Pierwsza część w omawianym przypadku może zadziałać bardzo dobrze, jeżeli wszystko wzajemnie się poukłada. Są różne scenariusze, jednak rynek jest okrzepły na tyle, że trudno tu o rewolucję. Jeżeli chodzi o finanse, to nie ma dużo możliwych synergii do wykorzystania. Dla telekomów największe wydatki to budowa sieci i pozyskanie klienta.

Z kolei LTE to tylko marketingowe hasło, a nie merytoryczne założenie. Nie można zbudować sieci LTE w 2 lata tak, jak opisują to media. To fizycznie niemożliwe, bo problemem jest budowa światłowodów do stacji, a radiolinie będące w stanie to obsłużyć są piekielnie drogie. LTE nie ma jeszcze ekosystemu - nie ma telefonów, nie ma tabletów, są tylko modemy USB. Ta technologia nie jest jeszcze na odpowiednim etapie rozwoju. Wystarczy popatrzeć na 3G - 5 lat zajęło w Polsce uzyskanie penetracji na poziomie 15%. Dla LTE podobny proces może potrwać co najmniej 3 lata, żeby budowa takiej sieci była sensowna pod względem ekonomicznym.

Zygmunt Solorz-Żak może dostać jednak premię za to, że będzie pierwszy...

Zawsze jest premia za pierwszeństwo, jednak koszt tego pierwszeństwa jest zawsze najwyższy. Pytanie, czy grupę Zygmunta Solorza-Żaka będzie stać, żeby w to zainwestować, biorąc pod uwagę konstrukcję finansową przejęcia. Inną sprawą jest fakt, że częstotliwości 1800 MHz są obciążone sprawami sądowymi.

Samo 3G na 2100 MHz nie wystarczy do zaspokajania gwałtownie rosnących potrzeb w kwestii transmisji danych.

Jestem pewien, że PTC ma dzisiaj najlepszą sieć w Polsce. WiMax to historia, technologia przejściowa tak samo, jak CDMA2000. Dla klienta nie jest ważna technologia, tylko urządzenia, w których może je skutecznie wykorzystać - w tych dwóch przypadkach jest z tym problem.

To co PTC zrobi ze swoją siecią WiMax?

To na razie pieśń przyszłości, a nie kwestia najbliższych miesięcy. Teraz najważniejsza będzie sieć budowana i zarządzana wspólnie z Centertelem. To jest aktualnie największy przetarg w Europie, w wyniku którego powstanie najlepsza sieć na starym kontynencie.

Ilu dostawców wyłoni przetarg, który ma zostać rozstrzygnięty przez spółkę NetWorks! w październiku?

Jednego, może dwóch - nie sądzę, żeby trzech. Powstanie sieć, która technologią HSPA+ pokryje 99% ludności w paśmie 1800 MHz. Planowanie radiowe pokazuje, że jest to wykonalne. Potem będzie można myśleć nad LTE, bo stacje, które chcemy kupić, będą w prosty sposób to umożliwiały poprzez aktualizację oprogramowania. Plany co do rozlokowania innych technologii na pozostałych częstotliwościach mogą się zmienić po ewentualnych przetargach na wolne jeszcze pasma.

Kiedy można oczekiwać pierwszych efektów działania NetWorks?

Pierwsze wspólne stacje bazowe powinny zacząć być stawiane na początku przyszłego roku. Tempo będzie superszybkie. Dla nas każde opóźnienie to wymierne straty finansowe. W tym roku dużo dzieje się w branży, ale przyszły to będzie "ten rok". To będzie czas wielkich zmian, nie tylko ze względu na nas.

Jak ocenia Pan rebranding po pierwszych kilku tygodniach?

Nikt nie wierzył, że tak skomplikowany proces da się przygotować w kilka miesięcy i jestem zaskoczony, że udało się przejść przez ten cały "emocjonalny temat" bardzo prosto. Nie ma dużych sentymentów i nikt nie skarży się, gdzie jest jego Era. I półrocze dla kierowanej przez mnie firmy to było układanie klocków od nowa.

Jednak ludzie wchodzą do salonów, potrafią powiedzieć "A ja chciałem do Ery…" i wyjść.

To się będzie zdarzało jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy, a może nawet i rok. Są to jednak głównie osoby, które nie interesują się telekomunikacją, a telefonu potrzebują tylko do rozmów. Po trzech tygodniach 87% pytanych osób było świadomych zmiany marki Era na T-Mobile (świadomość wspomagana), a 33% wymieniała markę T-Mobile jako znaną (świadomość spontaniczna). Kolejna fala badania przed nami.

Markę Era popsuły loterie - chociażby takie, za jakie otrzymaliście w zeszłym tygodniu karę od UKE.

Wraz z marką T-Mobile takie loterie się skończyły. Sam od momentu mojego przyjścia do PTC proponowałem Annie Streżyńskiej, prezes UKE, aby wprowadziła ich zakaz. Takie gry pewnie w przyszłości będą, ale z jasno określonymi zasadami i tylko dla tych klientów, którzy sami będą chcieli się w to pobawić.

A co z Heyah? Ta marka trochę przygasła…

W prepaidzie jest dużo do zrobienia. Heyah zawsze była drugim brandem, a to półrocze było czasem T-Mobile. Na Heyah przyjdzie jeszcze czas, intensywne prace trwają. Czas na powrót do korzeni i zwrócenie się ku młodym i aktywnym osobom.

Statystyki przenośności numerów z PTC nie wyglądają zbyt imponująco.

1/3 numerów, które odchodzą z PTC, to świeżo kupione i aktywowane startery. W Polsce mamy najwyższy churn w prepaidzie w Europie - prawie 5% w skali miesiąca. To dwa razy więcej niż w innych krajach. Tu nikt nie przywiązuje się do prepaida. Karty przedpłacone, którymi masowo obracają operatorzy w Polsce, dają im zaledwie 15% przychodów. Z kolei w postpaidzie churn wynosi tylko 10-12% w skali roku, a ponad połowa osób odchodzących to tacy, którzy nie płacą. To średnia europejska. Dlatego dla mnie najważniejsza jest ilość klientów kontraktowych i ich churn, który w PTC w II kwartale spadł.

Jaką część sprzedaży stanowią smartfony?

Tak, jak u innych operatorów - 50-60%. Niektórzy kupują smartfony, bo nie mają innych możliwości - coraz mniej jest w ofertach producentów "zwykłych" telefonów. To wszystko, dodatkowo, podgrzewane jest kampaniami promocyjnymi dostawców.

Dziękuję za rozmowę.

(wywiad autoryzowany)

Komentarze
Zaloguj się
62. musslik
0

2011-10-04 15:03:32

@57 poczytaj sobie o propagacja fal radiowych. Poza tym zęby to wszytko działało jak należy potrzebny jest potężny szkielet oparty na światłowodach, wtedy można myśleć o montowaniu na stacjach LTE 300mb/s.

Odpowiedz

61. ~
0

2011-08-19 20:52:40

60cd. Ale ciągle pozostaje kwestia, iż urządzeń obsługujący UMTS w pasmie IX praktycznie w Polsce nie ma.

Odpowiedz

60. ~
0

2011-08-19 20:50:22

@59. Faktycznie nie zauważyłem, że UMTS 1700 w Japonii to Band IX i w sumie to jest "górna" połowa pasm DCS w Europie. Orange wraz z PTC mają dość spory fragment tego pasma: od 1761,4MHZ do 1777,2MHz (UARFCN 8807-8886) dla wysyłania i 1856,4-1872,2MHz (UARFCN 9282-9361) dla odbierania, czyli około 15 MHz FDD i tyle samo co w UMTS 2100. Więc być może jak wybiorą odpowiednie częstotliwości ze swoich zasobów to coś zdziałają.

Odpowiedz

59. ~marcinnoga75
0

2011-08-16 17:24:18

znaczy już pewnie za późno żeby odpisać TTL tego news wynosi 0. Tam w deklaracji jest wyraźnie napisane BAND_U1700 - to UMTS1800, a BAND_17IV - to 3GPP AWS 1700/2100 MHz. Po prostu co mają pisać, że modem ma UMTS1800 jak nie ma jeszcze takiej sieci! Piszą o AWS bo ta działa w USA.

Odpowiedz

58. ~ala
0

2011-08-14 16:12:04

57.MK podem w środek metalowej miski i zaraz za oknem/scianą i będzie lepiej :)

Odpowiedz

57. MK_
0

2011-08-10 11:29:41

Stawiam na słaby zasięg - HSPA+ potrzebuje naprawdę porządnej siły sygnału żeby się dobrze rozpędzić (prawie takiej jak LTE). Ale HSPA+ jest na pewno. Ja też w domu mam 1-2Mb/s bo jestem na końcówce zasięgu stacji, a pojade 500 metrów dalej i mam 6-10Mb/s.

Odpowiedz

56. Vincenzo
1

2011-08-09 22:10:59

@ MK zapraszam do Wroclawia mozemy nawet powtorzyc testy. Chyba ze maja takie obciazenie ze jedynie 2Mb/s wyciagam, ake za to juz up load maja czesto nawet powyzej 3Mb/s....

Odpowiedz

55. Vincenzo
1

2011-08-09 22:08:18

@ MK niestety nie masz racji w kilku lokalizacjach w bliskich centrum dzielnicach wynik 2Mb/s w Orange mowia co innego. Co prawda modemu Dual Carier nie mialem ale to jednak daleki nawet od 21 mega. Wiec prosze cie nie mow mi o teorii bo ta znam ja mowie o praktyce, A orange to moja podstawowa siec - glowny nr w niej mam od jakis 12 lat i zawsze bylem i nadal jestem z niej zadowolony pod katem jakosci uslug. Niech mi jednak nie mowia o pelnym zasiegu

Odpowiedz

54. MK_
1

2011-08-09 17:18:46

Vincenzo, Orange jak coś robi to robi to logicznie i z sensem, cały Wrocław jest w HSPA+. Za to w Plusie wszystko robi się chaotycznie i bez jakiegokolwiek sensu, w moim mieście w najbardziej zaludnionych dzielnicach Plus ma zwykłe HSDPA, a w jakichś lasach na uboczu ma HSPA+. Ktoś kto to wymyślił jest totalnym kretynem.

Odpowiedz

53. Vincenzo
1

2011-08-09 12:21:10

Przyszloscia jest LTE lub w polskich realiach HSPA+ w wersjach od 21 do 84Mb/s. Wystarczyloby nawet 7,2Mb/s ale zeby byl zasieg o to najlepiej w standardowym pasmie 2100MHz a nie jakims egzotycznym 1800MHz czy nawet w zdobywajacym po[pularnosc 900MHz

Odpowiedz

52. ~Zulus
1

2011-08-09 11:25:47

Rozwiązanie przyszłościowe, praktycznie wszystko będzie jednocześnie przygotowane pod LTE, a na dobrą sprawę mają racje, że się z tym nie spieszą (ile tel. komórkowych obsługuje na chwilę obecną LTE?)

Odpowiedz

51. brokenik
1

2011-08-09 10:59:36

Rakowski ma widać coś w głowie sensownego w odrożnieniu od Soloża i wierzenia w LTE ;D

Odpowiedz

50. ~Jurij
1

2011-08-09 10:50:19

Z tego co wiem to w wybranych miejscowościach już teraz T-Mobile wprowadził testowo HD Voice. Kumpel mi mówi, że u niego śmiga dobrze. Zresztą prezes Rakowski jeszcze przed rebrandingiem mówiąc o wprowadzaniu nowoczesnych technologii wspominał m.in. o HD Voice.

Odpowiedz

49. ~
-1

2011-08-09 10:40:35

Ale się dzisiaj pobawiłem swoim modemikiem Sierra Wireless USB 307 :). Ustawiłem mu obsługę "wszystkich regionów". AT!ENTERCND="A710" i zaraz później AT!CUSTOM="PRLREGION",00. Co ciekawe pojawiły się nowe możliwości wyboru konkretnych częstotliwości. Niestety żadnych nowych :(. Przykładowo mogę teraz wybrać AT!BAND=0E, czyli tylko WCDMA900 (bez 2100). Akurat mi się przyda do testowania sieci 4G Play ;). Oczywiście teraz także mogę wybrać tylko WCDMA 2100 (01h i 06h z GSM). Tylko zdziwiłem się gdyż zmieniło się w AT!CUSTOM?: SWOCENABLE z 0x01 (1h) na 0x03 (3h). Czy ktoś wie co to jest za parametr?

Odpowiedz

48. ~
1

2011-08-09 10:14:51

@46. To co ty pokazujesz to jest kod sterownika. Z niego wynika tylko tyle, że najwyraźniej istnieje wersja tego modemu działająca na UMTS1800, bądź przynajmniej są na taką przygotowani. Niestety modemy firmy Sierra Wireless na razie raczej nie obsługują UMTS 1800. Mają kody BAND od 0h do 11h (17), ale u siebie w modemie SW USB 307 pokazuje mi obsługę tylko GSM 900/1800(03h) oraz WCDMA 900/2100 + GSM 900/1800 (0Fh) po wydaniu komendy AT!BAND=?. Inne kody działają jako wybór WCDMA i/lub GSM w pasmach opisanych powyżej. Nie wiem tylko jakie pasma znajdują się pod numerami 10h i 11h. W dokumentacji nie ma nic na ten temat.

Odpowiedz