DAJ CYNK

Test szybkości LTE sieci Plus

01.08.2018

Dodane przez: orson_dzi (Arkadiusz Dziermański)

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 22348

Sprawdziliśmy, jak najbardziej zaawansowana sieć LTE Plusa wygląda w praktyce. Czy faktycznie uzyskanie 600 Mb/s jest możliwe?



Plus poinformował niedawno, że w jego zmodernizowanej sieci LTE udało się uzyskać prędkość pobierania rzędu 600 Mb/s. My mówimy - sprawdzam.

Białystok z najlepszym LTE w kraju

Plus uzyskał wspomniany wynik w Białymstoku, gdzie operator ma obecnie najbardziej rozwiniętą sieć LTE w kraju. Testy przeprowadzono na dostępnych komercyjnie smartfonach wyposażonych w gigabitowy modem LTE - Huawei Mate 10 Pro, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9.

Zobacz: Ponad 600 Mb/s w sieci LTE Plus Advanced

Podchodząc do sprawy z dużym dystansem postanowiliśmy sprawdzić, na ile uda nam się zbliżyć do wyniku uzyskanego przez techników Plusa. Nie będą to żadne wymyślne testy, a takie, które praktycznie każdy jest w stanie wykonać za pomocą swojego smartfonu.

Oczekiwania nie były duże

Otwarcie przyznaję, że na osiągnięcie takiego samego wyniku nie dawałem kompletnie żadnych szans, a na choćby minimalne zbliżenie się do niego maksymalnie 5%. Skąd moje nastawienie?

Jak się domyślałem, a zostało to potwierdzone przez operatora, testy były co prawda wykonane na typowo komercyjnych urządzeniach, ale sama sieć została do tego idealnie przygotowana. Jeśli w trakcie przeprowadzania testu był do niej podłączony tylko jeden smartfon, to bez problemu mógł on skorzystać z pełnej przepustowości i osiągnąć kosmiczne wyniki. Tego oczywiście nie mogliśmy w żaden sposób powtórzyć. Chociaż tutaj musimy się przyznać, że mieliśmy pewne obawy co do karty SIM udostępnionej nam przez Plusa. Przeszła nam przez głowy myśl, że w momencie wciśnięcia przycisku START na stronie speedtestu automatycznie wylogujemy pół osiedla z sieci, więc w myśl zasady ograniczonego zaufania przeprowadziliśmy testy również na dodatkowej karcie SIM. Jest to zwykły Internet mobilny w ofercie abonamentowej. Na szczęście Plus, zgodnie z zapewnieniami, dostarczył nam zupełnie zwykłą, "normalnie" działającą kartą SIM bez żadnych specjalnych priorytetów i uzyskiwane wyniki zawsze były bardzo do siebie zbliżone.

W takim razie, jakich wyników się spodziewałem? Uważałem, że już trzycyfrowa prędkość pobierania będzie ogromnym sukcesem. Czy miałem rację?
 

Komentarze
Zaloguj się
198. ~gość
0

2018-10-16 06:19:21 host: host-83(...)c.mm.pl

~197 Plus ma ograniczenie do 300 Mbps w każdej ofercie - wystarczy spojrzeć do RŚUT

Odpowiedz

197. ~gość
0

2018-09-07 18:47:19 host: public-(...)rtel.pl

Ale lipa! I gdzie te 600Mb/s? Nawet 200Mb/s nie przekroczyło ;)

Odpowiedz

196. Pragmatyk
0

2018-09-07 11:00:35

Trzeba było powtórzyć test w godzinach poza szczytowych.

Odpowiedz

195. iphoneski
0

2018-08-08 21:34:24

@piotrzet Jak wysyłasz fotki komunikatorem to pójdą szybko na tym ograniczonym necie bo są kompresowane. Ja nie ściągam aplikacji na urlopie bo nie po to tam jadę. Robię to na codzień, gdy aplikacja potrzebna jest choćby do pracy. I wtedy na 3 albo i nawet 15 Mb/s bedą się niestety pobierać dłużej niż przykładowo w prędkości 80 Mb/s. Do okazjonalnego korzystania net może być z ograniczeniami bo to nie jest specjalnie uciążliwe, dlatego napisałem, że play jest dobry tylko na własnym zasięgu. Osobiście sytuacje z tego roku gdy musiałem korzystać z RK mogę policzyć na palcach jednej ręki. Nigdy bym nie wybrał play gdybym mieszkał w miejscu bez ich zasięgu bo to zwyczajnie nie ma sensu - jakość rozmów taka sobie, net ograniczony.

Odpowiedz

194. piotrzet
-3

2018-08-08 20:27:34

No jak nie ma innej możliwości? Wzięcie innej oferty w Play ograniczenie na RK masz we wszystkich taryfach nie znacznie od opłaty miesięcznej i nie da się go znieść. Po za tym ograniczenie w tm to 15 Mb/s a więc spokojnie starczy do tych czynności które opisujesz i to jeszcze z nawiązką. Po za tym narzekasz na ograniczenie w tmobile bo ile można apliakcje ściągać tutaj jakoś w play nie masz problemu z tym że wysyłanie jest ograniczone do 1,5 Mb/s i ze zdjęcia będą się długo wysyłać. To jak to w końcu jest w play ci to nie przekszadza a w tmobile już tak? Po mimo tego że prędkość jest 10 razy większa. Czegoś tu nie rozumiem.

Odpowiedz

193. iphoneski
0

2018-08-08 17:14:33

@piotrzet przeczytałeś dokładnie to co napisałem? Nie przeszkadza mi to ograniczenie na wakacjach bo nie jadę tam żeby w necie siedzieć. Internet jest tylko dodatkiem żeby zobaczyć jakieś wiadomości, pogodę sprawdzić, muzykę włączyć albo fotki wysłać i do tego 3 Mb/s wystarczy. Gdybym miał korzystać z RK na codzień to na pewno byłbym w innej sieci, bo to nie jest prędkość akceptowalna przez cały czas. Poza tym ograniczenie w RK a ograniczenie w karcie T to zupełnie coś innego, bo tak jak pisałem wyżej z RK korzystam tylko na urlopie a z ograniczenia w T trzeba korzystać każdego dnia bo zwyczajnie nie ma innej możliwości. Od dawna pisałem że play tylko na własnym zasięgu a RK to ciekawy dodatek.

Odpowiedz

192. piotrzet
-2

2018-08-08 16:16:19

191. To że 3 Mb/s ci nie przeszkadza to wiemy bo to w końcu Play. Niestety ale nie każdemu ta prędkośc wystarczy nawet nie pozwala ona na oglądanie filmów w jakości 1080p. Dziwne zresztą, że ograniczenie do 3 Mb/s ci nie przeszkadza, a tu nagle 5 razy większe ograniczenie u konkurencji już tak.

Odpowiedz

191. iphoneski
0

2018-08-08 14:16:47

@184 właśnie nie wiem czy marzenia, ktoś musiałby mieć karty wszystkich i po prostu sprawdzić jak to działa. Chciałem jechać do Warszawy ale przez te upały wybrałem morze.Co do RK przeszkadza mi tylko dość słaba jakość rozmów, przyzwyczajony do hd cieżko się przestawić. Prędkość 3 mega na wakacjach nie przeszkadza bo na urlopie odpoczywam a nie ściągam całego internetu na dysk. Przełączanie pomiędzy sieciami mnie nie dotyczy bo na sztywno mam wybrany zasięg play i nie mam problemu z przełączaniem. A na wakacjach gdzie nie ma dobrego zasięgu play wybieram każdego operatora po kolei i zostawiam tego, który w danym miejscu ma najlepszy zasięg. I to moim zdaniem jest ogromna zaleta play bo jakoś nie mam ochoty wozić ze sobą czterech kart i je przekładać. A niestety w naszym kraju w różnych miejscach różne sieci działają. Przez tydzień byłem nad jednym z jezior i używałem zasięgu O bo net był najstabilniejszy. Potem pojechałem na wieś gdzie albo zasięg plusa albo brak sieci. Lubię takie dzikie miejsca bo jest luźniej i spokojniej ale niestety z zasięgiem w takich miejscach są ogromne problemy.

Odpowiedz

190. piotrzet
-1

2018-08-08 12:18:02

189. I ja się z tym zgadzam. Jeśli ktoś ma dobre prędkości u siebie i zasięg Play i nie przemieszcza sie często to jak najbardziej czemu ma nie wybrać tej sieci? Sam wziąłbym u nich net bo mam u siebie około 150 Mb/s gdzie konkurencja połowę z tego tylko niestety przeszkadza mi śmieszny limit 100 GB. Ja nie mówiłem także że Play nic nie buduje bo owszem ostatnio jest sporo nowych lokalizacji ale moim zdaniem skoro w mieście np Warszawie gdzie na FB czy forach jest pełno postów które mówią że w centrum nie działa wcale albo bardzo słabo to coś jest nie tak. Wsie są owszem ważne no ale olewanie miast to też trochę kicha.

Odpowiedz

189. słoneczny
1

2018-08-08 11:58:55

@186 I o to ostatnie zdanie mi właśnie chodzi. Mieszkam w mieście i może być. Nie podróżuje każdego dnia po całej Polsce. A nawet jak podróżuje, to telefon nie jest mi cały czas potrzebny. Nie mam żadnych trzasków i bulgotan. Choć wtrące swoje 3 grosze, że to akurat Play w ostatnim czasie buduje po wiochach i miasteczkach, a nie po miastach. Co do 3 mega, chcesz mi powiedzieć, że nie otworzę na nich http? Otworzę każdą http i nawet fb. Aplikacje z google play też otworzy. Więcej. YouTube tak kompresuje filmy, że nawet te w 720p chodzą stabilnie na 3 megabitach. Ale w jednym masz rację - fakt, kierowcy zawodowemu bym nie polecił, ze względu na to skakanie po zasięgach na trasie.

Odpowiedz

188. piotrzet
-3

2018-08-08 08:05:42

185. Dokładnie to samo złego widzę co opisał 186. Nic dodać nic ująć187. Gdzie te problemy?

Odpowiedz

187. ~
0

2018-08-08 06:05:00

Operatorzy już odczuwają brak pasma, bo wycieli z U2100 na LTE2100 i w szczycie pojawiają się problemy nawet z połączeniami głosowymi, czego do niedawna nie było. Większość rozmów jest nadal wykonywana w 3G i 2G a nie VoLTE.Dlatego ograniczenie paczek internetu mobilnego jest konieczne albo znaczne podwyższenie cen netu mobilnego.Max dostępne paczki powinny być max 300GB. Net mobilny nie powinien być od ściągania filmów w 4K. Jako rozwiązanie widzę ograniczenie paczek a jak ktoś chce bez limitu to powinien wydać min 200zl

Odpowiedz

186. ~
1

2018-08-08 05:48:43

185, roaming krajowy nie jest ogólnie zły ale w wykonaniu Play nie jest super rozwiązaniem. Po pierwsze usiłuje e trzymanie się zasięgu macierzystego, co powoduje, że mieszkając na obrzeżach miast i mając zasięg macierzysty szczątkowy, telefon trzyma się tego zasięgu nawet kiedy jest on niewystarczający do przeprowadzenia rozmowy. Rozmowę rozłącza po 15s albo w najlepszym przypadku przełączy ale nie zawsze. Przeważnie to podczas rozmowy są trzaski, bulgotanie jakieś i rozłączenie. Można na sztywno ustawić roaming ale wtedy jadąc do miasta masz max 3Mb, co komfortem trudno nazwać a Play na macierzystym ma więcej więc co, znowu na automat ustawiać? Może i niektórzy lubią stałe grzebać w telefonie ale dla mnie to nie do przyjęcia dlatego rezygnuje z Play. Kiedy mieszkałem w mieście, to Play może być ale do podróży i na tereny poza miejskie nie polecam Play.

Odpowiedz

185. słoneczny
0

2018-08-08 00:04:35

@184 A tak na zdrowy rozum, to co złego widzisz w roamingu krajowym? Czy tylko ten Play działa tak na Ciebie, czy ogólnie jesteś przeciwnikiem roamingu krajowego lub współpracy operatorów, jeśli można wiedzieć? Był ostatnio nius o Orange, który korzysta z infrastruktury Inei. To w sumie bardzo podobna sprawa. Dlatego nie rozumiem, takich komentarzy jak twoje. Piszesz, że wszyscy się śmieją... może podrzucisz jakiś artykuł o tym jak to dziennikarz punktuje roaming krajowy? Co w nim takiego złego? I dlaczego używasz sformułowań, że Play nie ma infrastruktury, skoro prawda jest taka, że Play jest hybrydą infrastruktury własnej i roamingu krajowego? Do prawdy nie pojmuje, dlaczego wszystkie sieci w Polsce muszą mieć identyczną infrastrukturę. I dlaczego nie dopuszczasz myśli, że równie dobrze mogą istnieć pół MVNO, ćwierćMVNO czy full MVNO?

Odpowiedz

184. piotrzet
-4

2018-08-07 22:14:18

183. Oj te twoje marzenia. Jak na razie to wszyscy się z play śmieją że do tej pory nie ma własnej infrastruktury tylko musi się posiłkować RK.

Odpowiedz