DAJ CYNK

Samsung Galaxy Watch4 Classic LTE – test zegarka. Czy przejście na Wear OS było dobrym pomysłem?

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy Watch4 Classic ​​zdrowie


Monitorowanie zdrowia i aktywności fizycznej

Samsung Galaxy Watch4 Classic został wyposażone w zestaw czujników, dzięki którym możemy monitorować swoje zdrowie oraz śledzić aktywność fizyczną. Jak to bywało wcześniej, zegarek zachęca nas do zażywania ruchu, gdy tego nie robimy przez dłuższy czas (50 minut). Nasze wszelkie osiągnięcia są chwalone, także te najmniejsze, na przykład szybki spacer (trwający ponad 10 minut) czy osiągnięcie dziennego celu liczby kroków (domyślnie 6000) lub długości aktywności (domyślnie 60 minut dziennie). To całkiem niezła motywacja, by pozostać aktywnym fizycznie.

Samsung Galaxy Watch4 Classic zrzuty - pochwały

Za wykonywanie pomiarów odpowiada domyślnie aplikacja Samsung Health. To w niej ustawimy, w jakie dni i w jakich godzinach mamy otrzymywać przypomnienie o konieczności ruchu, tu również zdecydujemy, czy puls ma być mierzony tylko ręcznie, automatycznie co 10 minut czy w trybie ciągłym, a także zdecydujemy, czy zbyt niskie lub zbyt wysokie tętno ma być komunikowane za pomocą alarmu. Zegarek mierzy też stres i poziom tlenu we krwi oraz wykrywa chrapanie (jeśli włączymy tę funkcję) i monitoruje jakość snu.

Samsung Galaxy Watch4 Classic zrzuty - pomiary

Galaxy Watch4 Classic zmierzy również ciśnienie krwi oraz wykona EKG. W porównaniu z Galaxy Watch3 obie funkcje działają zdecydowanie lepiej, przede wszystkim EKG. W starszym zegarku udało mi się wykonać jeden pomiar na kilka – kilkanaście prób. Teraz prawie każda próba kończy się sukcesem. Aby korzystać z tych funkcji, musimy sparować zegarek ze smartfonem marki Samsung i zainstalować na nim aplikację Samsung Health Monitor.

Samsung Galaxy Watch4 Classic zrzuty - ciśnienie, EKG

Czujniki wbudowane w testowany zegarek oraz moduł GPS pozwalają śledzić aktywność fizyczną. Zegarek potrafi automatycznie wykryć niektóre z rodzajów aktywności, o ile trwają odpowiednio długo, takie jak spacer, bieganie czy jazda na rowerze. Trening wybranego przez siebie rodzaju możemy również uruchomić ręcznie.

Samsung Galaxy Watch4 Classic zrzuty - śledzenie aktywności

Do późniejszego przeglądania statystyk związanych z naszą aktywnością, wygodniejsza jest aplikacja Samsung Health na smartfonie. Pozwala ona również na wzięcie udziału w comiesięcznych wyzwaniach, w których celem jest zrobienie 200 tysięcy kroków. Im jest ich więcej, tym lepsza jest nasza pozycja w klasyfikacji końcowej. Możemy także rywalizować ze znajomymi oraz sprawdzić, jak wypadamy w porównaniu z całą populacją korzystającą z aplikacji oraz osobami z naszej grupy wiekowej.

Samsung Galaxy Watch4 Classic zrzuty - Samsung Health na smartfonie

Aplikacja Samsung Health jeszcze do niedawna odbierała z zegarka informacje o ciśnieniu krwi. Jedna z ostatnich aktualizacji zepsuła tę funkcję, więc wartości z Galaxy Watch4 Classic można tu teraz wpisać tylko ręcznie. Automatycznie są one przekazywane tylko do aplikacji Samsung Health Monitor, która prezentuje zebrane w gorszej wizualnie formie.

Zasilanie

Docieramy do największej wady najnowszego zegarka Samsunga, a jest nią czas pracy z dala od ładowarki. Galaxy Watch4 Classic w rozmiarze 46 mm jest zasilany akumulatorem o pojemności 361 mAh, czyli o 21 mAh większym niż Galaxy Watch3. Nie przekłada się to jednak na wydłużenie czasu pracy, a wręcz przeciwnie – ten jest krótszy. Przy podobnych ustawieniach i sposobie korzystania Galaxy Watch był w stanie wytrzymać dwa dni na jednym ładowaniu. Galaxy Watch4 czasem nie potrafi przetrwać jednej doby!

Co tak zżera energię? Przede wszystkim łączność komórkowa LTE, gdy zegarek nie ma połączenia przez Bluetooth ze smartfonem. Należy też pamiętać o większej rozdzielczości ekranu, co również wymaga więcej energii. Na czas pracy mogła również wpłynąć zmiana platformy z Tizena na Wear OS – zegarki z tym ostatnim, które miałem w swoich rękach, na ogół nie grzeszyły długim czasem pracy.

Czas pracy możemy oczywiście wydłużyć, rezygnując z niektórych „dobrodziejstw inwentarza” lub korzystając z wbudowanych funkcji oszczędzających energię.

Samsung Galaxy Watch4 Classic zrzuty - bateria

Zegarek Galaxy Watch4 Classic jest ładowany indukcyjnie za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki o mocy 5 W (5 V / 1 A), takiej samej jak w przypadku zegarka Galaxy Watch3. Nie jest to szybki proces i zajmuje około dwóch godzin. Co istotne, baterii w smartwatchu Samsunga wciąż nie naładujemy dowolną ładowarką Qi. W swoim domu mam ich kilka, ale działa tylko ta oryginalna oraz powerbank firmy Samsung, a także smartfon Samsung z bezprzewodowym ładowaniem zwrotnym.

​​Samsung Galaxy Watch4 Classic ładowanie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis

Przewiń w dół do następnego wpisu