Mafijne porachunki i szukanie sensu życia - nowe książki na weekend


W ostatnich tygodniach polecałam Was sporo tytułów z dreszczykiem, tym razem przychodzę z przeglądem nowości, które ostatnio pojawiły się na mojej półce. Prezentuję Wam miszmasz gatunkowy, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie!

Redakcja Telepolis
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Mafijne porachunki i szukanie sensu życia - nowe książki na weekend

Bernard Minier „Polowanie”

Kto okaże się celem?

Dalsza część tekstu pod wideo

Mafijne porachunki i szukanie sensu życia - nowe książki na weekend


Bernard Minier to najpoczytniejszy autor thrillerów we Francji. Nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazał się w Polsce cykl o komendancie Martinie Servazie oraz książki „Na krawędzi otchłani” i „Paskudna historia”. Tymczasem przychodzę do was z wrażeniami dotyczącymi najnowszej książki autora - „Polowanie”.

Ta historia zawiera wszystko to, co powinno się znaleźć w trzymającym w napięciu thrillerze. Otóż mamy tutaj polowanie na ludzką zwierzynę - mężczyznę, któremu założono skórzaną maskę na twarz z przyczepionymi rogami jelenia. Zanim jednak zostanie „upolowany”, wybiega na jezdnię i zostaje potrącony przez mężczyznę wracającego z nocnego dyżuru w szpitalu. Sprawę przejmuje Martin Servaz i dwóch jego najlepszych ludzi z wydziału śledczego, Samira Cheung i Vincent Esperandieu.

Toczy się pełne napięcia oraz tajemnic śledztwo. To, do czego dochodzą funkcjonariusze, obnaża dysfunkcje społeczne, upadek systemu zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, walkę o władzę, sztukę manipulacji i zemsty. Sięgnijcie po „Polowanie”

Artur Urbanowicz „Grzesznik”

Mafijne porachunki.


Mafijne porachunki i szukanie sensu życia - nowe książki na weekend


Gabriel Amorth, egzorcysta, sporządził klasyfikację pięciu stopni nękania człowieka przez złego ducha: kuszenie, dręczenie, obsesje, nawiedzenie i opętanie. Zapomniał jednak o jeszcze jednym, najgorszym: gdy wszystko to spotyka cię jednocześnie…

Marek Suchocki „Suchy”, boss kontrolujący półświatek północno-wschodniej Polski. Jego najgroźniejszy konkurent wychodzi z więzienia i brutalnie upomina się o powrót na przestępczy tron w regionie. Jego przeciwnik, przez swoje głośne i bezkompromisowe dokonania ochrzczony niegdyś przez media „Grzesznikiem”, daje się poznać jako genialny psychopata, który nie zna litości. Stawia „Suchego” przed wyborem – albo ustąpi, albo zostanie mu odebrane wszystko, czym kiedykolwiek się cieszył. Na domiar złego wkrótce po wypadku ujawniają się nowe, przerażające zdolności Marka. Zaczyna widzieć duchy, nieokreślone cienie, a do tego potrafi rozpoznać ukryte w ludzkim ciele demony… (Opis ze strony wydawcy).

Lisa Aisato „Życie”

Prawdziwa celebracja życia.


Mafijne porachunki i szukanie sensu życia - nowe książki na weekend


Wydawnictwo Literackie od lat prezentuje mądre i wartościowe tytuły dla młodych i dorosłych czytelników. Tym razem oddaje prawdziwy hołd życiu – każdemu z jego etapów, w mądrej, przepięknie ilustrowanej historii „Życie”. 

Lisa Aisato za pomocą ilustracji i poetyckich słów przelewa na karty swoją niezwykłą wrażliwość. Swoją opowieść rozpoczyna od najwcześniejszego etapu życia człowieka: dzieciństwa, oddając w słowach i obrazach całą gamę emocji, które bardzo angażują czytelnika. Przywołuje wspomnienia związane ze zbieraniem mleczy, zabawą na deszczu. Autorka zabiera czytelnika w podróż po przeszłości, a ta pomaga nam uświadomić sobie, jaki ten czas jest kruchy.

Na każdym etapie życia doświadczamy szczęśliwych i smutnych chwil, wzlotów, upadków. Autorka zbiera każde z tych doświadczeń, oddaje im głos, a czytelnikom pozostawia decyzję, w jaki sposób zechcą je interpretować. Uważam, że to jedna z najbardziej uroczych książek dla dzieci i dorosłych tego roku. Nie tylko z uwagi na zjawiskowe ilustracje, ale przede wszystkim na jej przesłanie.

Tomasz Stawiszyński „Ucieczka od bezradności”

Eseje o bólu i utracie.


Mafijne porachunki i szukanie sensu życia - nowe książki na weekend


Tomasz Stawiszyński jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, w której funkcjonujemy. Tym razem idzie krok dalej i przygląda się temu, czego się boimy, przed czym się chowamy i uciekamy. Już w poprzedniej książce autora „Co robić przed końcem świata” doceniłam branie pod lupę zjawiska, które zmieniają to, co dzisiaj przyjmujemy za normalne i niezmienne. W „Ucieczce od bezradności” filozoficzne eksploracje autora zabierają czytelnika w podróż po odkrywaniu własnej (pod)świadomości.

Tomasz Stawiszyński podaje mnóstwo przykładów, badań, sięgając po specjalistyczną literaturę, by przeprowadzić czytelnika przez często emocjonalnie trudne do przejścia tematy: śmierć, utrata, przemoc czy tytułowa bezradność. Autor nie narzuca czytelnikowi sposobu interpretacji tych zagadnień, bardziej dzieli się swoimi spostrzeżeniami i poszukiwaniami, są jednak one hipnotyzujące i angażujące.

Jestem ciekawa, co ostatnio zagościło na Waszych półkach! Szykujcie się również na serię wpisów o propozycjach książkowych na prezent pod choinkę!

O autorce
Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury pod marką "opowiemci", zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Współorganizatorka wydarzenia kulturalnego w Katowicach Blog Book Meeting i współautorka e-booka "#instabezściemy".