Chcesz podłączyć Internet światłowodowy, ale nie wiesz, czy możesz użyć własnego routera? Operatorzy mają różne podejście do tej kwestii – jedni dają zielone światło, inni stawiają warunki, a jeszcze inni całkowicie blokują taką możliwość. Sprawdź, jak to wygląda w w kilku sieciach, zanim podpiszesz umowę.
Dodałem do felietonu fragment dotyczący sieci Plus (na końcu).
Internet światłowodowy stał się standardem dla wielu użytkowników, oferując szybkie i stabilne połączenie. Jednak wraz z nim często pojawia się pytanie o możliwość korzystania z własnego routera. Temat ten poruszyłem w opublikowanym na łamach Telepolis.pl felietonie, w którym oparłem się między innymi na własnych doświadczeniach z pomarańczowym światłowodem. Jak zaznaczyłem wtedy, operatorzy różnie podchodzą do tej kwestii.
Jak jest w Orange, to już w zasadzie wiemy. Można tam skorzystać z własnego routera, o ile spełnia wymagania pomarańczowego operatora, ale nie dotyczy to każdej oferty. Ja na przykład korzystam z takiej, w której nie mogę swojego własnego routera podpiąć bezpośrednio do urządzenia ONT, które mam od operatora. A jak jest u innych?
Do kilku operatorów wysłałem dwa pytania:
W niektórych przypadkach dodałem jeszcze trzecie pytanie:
Oto, czego się dowiedziałem od czterech operatorów. Kolejność poniżej jest taka, jak kolejność napływających odpowiedzi.
Fioletowy operator uznaje za urządzenie końcowe router Wi-Fi, który dostarcza razem z usługą. Play na ten moment pozwala na podłączenie własnego routera bezpośrednio do światłowodu (lub urządzenia ONT), z pominięciem ich urządzenia.
Jednak w zależności od tego w jakiej sieci działa urządzenie wymagane mogą być specjalne ustawienia.
– dodała Katarzyna Tajak-Pietrowska z biura prasowego Play
Vectra ma odmienne podejście. Operator uznaje, że urządzeniem końcowym w przypadku jego sieci jest sprzęt należący do klienta, taki jak telewizory, komputery czy smartfony. Z kolei router jest tak zwanym "urządzeniem abonenckim" (podobnie jak dekoder, modem czy terminal). Taki sprzęt jest dostarczany przez operatora i jest niezbędny do świadczenia usług według przyjętych standardów.
Te ostatnie są zarządzane i monitorowane przez nas, co pozwala nam zapewnić wysoką jakość usług i bezpieczeństwo sieci. Dlatego podłączamy tylko nasze urządzenia abonenckie i nie odpowiadamy za urządzenia działające z pominięciem naszego sprzętu.
– przekazało biuro prasowe Vectry
Netia jest bardziej elastyczna od Vectry. Urządzeniem końcowym dla tego operatora jest router podłączony do ONT (w przypadku sieci innych operatorów) lub router zintegrowany z ONT (w przypadku własnej sieci). Urządzenia te są dostarczane przez Netię.
Generalnie pracujemy nad wprowadzeniem normalnego procesu wymiany Combo ONT na proste ONT (plus własny router) na życzenie dla zaawansowanych klientów. Najlepiej jednak zgłosić chęć posiadania własnego routera monterowi w trakcie instalacji, gdyż w większości przypadków na sieci własnej domyślnie jest Combo ONT. Technicy mają też proste ONT, więc jak się powie co i jak przy instalacji, to nie robimy z tym problemów.
Ale ONT (jak rozpisuję poniżej) musi być nasze (albo operatora hurtowego).
– napisał Karol Wieczorek, rzecznik prasowy Netii
Netia pozwala na podłączenie własnego routera do jej ONT. Operator nie pozwala na podłączenie do światłowodu urządzenia ONT klienta ze względu na potencjalnie możliwe:
Rzecznik prasowy Netii dodał, że podłączanie ONT klientów jest monitorowane i usługi są blokowane do czasu usunięcia urządzenia.
INEA również uznaje, że urządzeniem końcowym jest router dostarczony przez operatora. Pełni on rolę interfejsu między jego infrastrukturą oraz urządzeniami klienta, takimi jak komputery, telewizory czy smartfony. Operator z Wielkopolski daje zielone światło dla własnego routera klienta. Można go podłączyć bezpośrednio do ONT (przez port RJ45), z pominięciem routera operatora. Inea zapewnia, że jest to możliwe we wszystkich nowych instalacjach.
Klient ma pełną swobodę wyboru własnego sprzętu, jednak wsparcie techniczne z naszej strony obejmuje jedynie urządzenia dostarczone przez INEA. Taki scenariusz jest możliwy w przypadku wszystkich nowych instalacji.
W przypadku starszych instalacji, gdzie ONT i router są zintegrowane w jednym urządzeniu, konieczne jest przestawienie urządzenia w tryb “bridge”. Wówczas klient podłącza swój router do portu LAN urządzenia dostarczonego przez INEA, które pełni wtedy funkcję konwertera światłowodowego. Warto zaznaczyć, że każdego dostawcę usług światłowodowych obowiązują standardy dotyczące infrastruktury obsługiwanej przez dostawców światłowodowych, które mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić. W przypadku niektórych dostawców konieczne jest korzystanie ze sprzętu INEA ze względu na specyficzne wymagania konfiguracyjne, które nie są wspierane przez typowe urządzenia dostępne w sprzedaży detalicznej.
– wyjaśnił Maciej Piechociński, Prezes INEA
Plus, podobnie jak inni operatorzy, oferuje swoim klientom korzystającym z Internetu światłowodowego router w zestawie z usługą. Sprzęt ten, traktowany przez zielonego operatora jako urządzenie końcowe, jest dobrany do technologii używanej w danej lokalizacji, co ma zapewnić optymalną jakość połączenia.
Plus stosuj zasadę, że jakość dostarczanej transmisji danych jest powiązana z urządzeniem końcowym, z którego korzysta klient, i który jako operator dostarczamy. Jedynym wyjątkiem jest usługa świadczona na infrastrukturze Vectry, bowiem w tym przypadku korzystamy z ich urządzeń, wcześniej zweryfikowanych przez naszych specjalistów.
– napisał Arkadiusz Majewski z biura prasowego Plusa
Biuro prasowe Plusa wyjaśnia, że operator wiąże jakość świadczonych usług z wykorzystywanym sprzętem, dlatego nie ma możliwości podłączenia własnego routera kupionego w sklepie.
Nie ma możliwości, aby klient sam sobie podłączał swój własny router kupiony przez siebie w sklepie itp. Trudno nawet to sobie wyobrazić, gdyż mogłoby np. dochodzić do przypadków, że klient korzystałby z oferty z opcją prędkości do 1 Gb/s, a podłączył prywatny router, którego parametry pozwalałby na obsługę max 600 Mb/s, albo mając sieć światłowodową (PON), chciał podłączyć router obsługujący miedz (CU)… Przykłady te mogą się wydawać nieprawdopodobne, ale nie jest wykluczone, że później mielibyśmy zgłoszenia reklamacyjne dotyczące jakości usług.
– wyjaśnił Arkadiusz Majewski
Jak widać, różni operatorzy różnie podchodzą do kwestii własnych routerów. Play i Inea dają dużą swobodę, Netia pozwala na to pod pewnymi warunkami, a Vectra czy Plus całkowicie blokują taką możliwość. Przynajmniej oficjalnie. Przed decyzją o wyborze operatora warto zatem zweryfikować jego politykę w tym zakresie, szczególnie jeśli zależy nam na korzystaniu z własnego routera. Warto również pamiętać, że korzystanie z własnego sprzętu może wiązać się z ograniczonym wsparciem technicznym ze strony operatora.
Zobacz: Orange ma najszybsze 5G i światłowód. Tak było w 3Q2024
Zobacz: T-Mobile zwiększył zasięg internetu. Skorzystają mieszkańcy całej Polski
Wszystkich głosujących: 1893
Źródło ankiety: Polskie piekiełko routerowe. Wziąłem operatorów na kolanko i pytam (aktualizacja)
Źródło zdjęć: Shutterstock, Telepolis.pl, Vectra, Inea
Źródło tekstu: opracowanie własne