DAJ CYNK

Pomarańczowe plany pod znakiem 5G

msnet

Wydarzenia

Orange przedstawił plany na wdrożenie sieci 5G w Polsce. Pierwsze testy odbędą się w 2019 roku, a właściwe wdrażanie w latach 2020-2021.



Orange przedstawił plany na wdrożenie sieci 5G w Polsce. Pierwsze testy odbędą się w 2019 roku, a właściwe wdrażanie w latach 2020-2021.

Kluczowe obszary prac nad siecią 5g, przedstawionymi przez Orange Polska, to architektura sieci radiowej i szkieletowej, bezpieczeństwo sieci, praca przy standardzie 5G, testy, współpraca międzyoperatorska, współdziałanie w ramach Grupy Orange oraz dialog z regulatorami rynku. Pomarańczowy operator w pierwszej kolejności planuje podjąć działania obejmujące budowę ekosystemu biznesowego, który pozwoli wdrażać 5G i pierwsze rozwiązania. Planowane na 2019 rok testy obejmą na początku odizolowane od siebie obszary, a później, wraz z postępami prac, rozwiązania obejmujące wszystkie elementy sieci.




Uruchomienie sieci nowej generacji 5G będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego, ale dla całej polskiej gospodarki. 5G to szybsza sieć mobilna, minimalne opóźnienia, możliwość wydzielenia warstw sieci na konkretne potrzeby klientów biznesowych. Dlatego już teraz przygotowujemy się do wdrożenia tej technologii. Intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i Internetu rzeczy. Współpracujemy też z dostawcami sprzętu i technologii, by w 2020-2021 roku móc zaoferować polskim klientom usługi oparte na sieci 5G - powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Nowe częstotliwości

Aby wdrożenie 5G w Polsce było w ogóle możliwe, konieczne będzie pozyskanie przez operatorów pasm o częstotliwościach 3,6 i 3,8 GHz - jedynych, które w krótkim czasie mogą być przeznaczone do budowy sieci nowej generacji. Zwrócono też uwagę na równy dostęp do nich dla wszystkich operatorów.




Agenda unijna

Plany wdrożeniowe Orange mniej więcej pokrywają się z agendą Unii Europejskiej dla 5G. Operator chce wręcz być liderem wdrażania sieci nowej generacji i chwali się, że jest na dobrej drodze, by to osiągnąć.






Zestaw demonstracyjny

Podczas konferencji Nokia przygotowała demo, które pokazało, jak ważne są odpowiednie zasoby pasma, bez których wdrożenie sieci 5G będzie niemożliwe. Zakładało ono transfer danych z prędkością 6,2 Gb/s, z wykorzystaniem stworzonego specjalnie na potrzeby pokazu bloku pasma o szerokości 400 MHz oraz techniki 8x8 MIMO (8 anten nadawczych i anten odbiorczych w urządzeniu). Pozwoliło to na przesłanie produkowanego na żywo obrazu i dźwięku w rozszerzonej rzeczywistości do urządzeń końcowych. Obecnie takie warunki można w Polsce stworzyć wyłącznie w laboratorium i na krótkich odcinkach, gdyż najszerszym pasmem dostępnym dziś dla operatorów w częstotliwości 3,5 i 3,7 GHz jest 28 MHz. Stworzone wspólnie z MIMESYS rozwiązania przedstawione w czasie pokazu, zaprezentowane po raz pierwszy właśnie podczas konferencji, mogą być stosowane w czasie szkoleń i telekonferencji prowadzonych przez sieć mobilną. W przyszłości mogą także pozwolić na tworzenie lżejszych i łatwiejszych w obsłudze urządzeń wykorzystujących wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość.




Od dłuższego czasu współpracujemy z Orange Polska na rzecz innowacji w usługach stacjonarnych i komórkowych oraz infrastrukturze. Nokia z przyjemnością prezentuje dziś przykłady praktycznego zastosowania nowych usług i możliwości dla klienta, jakie technologia 5G zapewni polskim konsumentom i firmom - powiedział Thierry Balouka, Wiceprezes Nokii ds. Grupy Orange. Nokia zatrudnia w Polsce ponad 5800 pracowników, w tym 4500 w segmencie badań i rozwoju, dzięki czemu w dużym stopniu, we współpracy z Orange i innymi partnerami, przyczyniamy się do budowy ekosystemu 5G w Polsce. Wierzymy, że jest to kluczowy czynnik dla rozwoju konkurencyjności gospodarczej Polski.



Użytkownicy chcą 5G

Nokia przeprowadziła badanie dotyczące sieci 5G. Wyniki ankiety pokazują, że ponad 86% respondentów potrzebuje lub chciałaby szybkiej łączności w przyszłym smartfonie, a około 50% chętnie kupi urządzenie obsługujące sieć 5G. Co więcej, ankietowani są gotowi dodatkowo zapłacić za dostęp do sieci nowej generacji.



5G a światłowody

Program 5G zaprezentowany przez Orange Polska pozostaje w synergii z rozbudową sieci światłowodowej. Dzięki największemu w historii firmy programowi inwestycyjnemu łącza o bardzo wysokiej przepustowości dostępne są już ponad 80 miastach w Polsce. W przyszłości mogą one posłużyć do tworzenia nowych punktów dostępu do sieci 5G. Także prowadzone w oparciu o sieć 4G LTE testy rozwiązań takich jak wirtualizacja radiowej sieci dostępowej oraz służąca do budowy sieci Internetu Rzeczy (IoT) technologia LTE-M, pozwalają zdobywać doświadczenia niezbędne do wdrożenia w Polsce sieci mobilnej 5 generacji.

Wpływ 5G na przychody

Wdrożenie sieci 5G spowoduje wzrost przychodów z poszczególnych branż. Pokazuje to grafika poniżej (kwoty w miliardach dolarów).



A tak wyglądają plany operatorów na świecie, dotyczące sieci nowej generacji.



Istniejąca infrastruktura się nada

Sieć 5G powstanie na bazie istniejącej już infrastruktury. Oczywiście będzie konieczne dodanie kolejnych modułów umożliwiających korzystanie z nowych częstotliwości. A co ze światłowodami? Te pozostaną technologią komplementarną do Wi-Fi. Głównie w gospodarstwach domowych. Ale po wymianie urządzeń dzisiejsze przepustowości rzędu 600 Mb/s będą mogły zostać szybko zwiększone bez dużych inwestycji.




Koszty będą ogromne

Jaki będzie rząd wielkości inwestycji Orange w sieć 5G? Ogromny. Kwota będzie coraz większa, ale kosztem wygaszania starych technologii 2G i 3G. Podstawowe problemy do rozwiązania w Polsce to nowe częstotliwości, równy dostęp dla wszystkich operatorów, a także normy emitowanego pola EM, które w Polsce są 10-krotnie bardziej restrykcyjne, niż w innych krajach Europy. Początkowo będzie rozwijana infrastruktura 4G, więc ostatni problem będzie widoczny dopiero za kilka lat.






Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange, wł