DAJ CYNK

Polskie szkoły nie mają dostępu do szybkiego internetu i cyfrowych narzędzi

orson_dzi

Wydarzenia

Co czwarty uczeń deklaruje, że nie korzysta z Internetu nawet na lekcjach informatyki.



Zgodnie z rządową strategią w kolejnych latach wszystkie 30,5 tys. szkół ma znaleźć się w zasięgu szybkiego i bezpiecznego Internetu. Dziś zaledwie kilka tysięcy ma dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, a co czwarty uczeń deklaruje, że nie korzysta z Internetu nawet na lekcjach informatyki. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśla, że program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest równie ważny dla społeczeństwa, jak Rodzina 500 Plus i liczy, że uda się z nim ruszyć już w 2018 roku. Ustawę w Sejmie poparło 430 posłów.

Statystyki Ministerstwa Edukacji Narodowej podają, że tylko 10% szkół i placówek oświatowych ma obecnie dostęp do Internetu o takich parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do nauki i prowadzenia lekcji. Z ponad 30,5 tys. edukacyjnych w Polsce niewiele ponad 3 tys. ma dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Natomiast 40% jednostek oświatowych korzysta z dostępu do Internetu o przepustowościach nieprzekraczających 10 Mb/s. Jedna czwarta polskich uczniów nie ma możliwości korzystania z Internetu nawet na lekcjach informatyki.

Zgodnie z rządowymi planami w 2018 roku pierwsze 1,5 tys. szkół zostanie podłączonych do szerokopasmowego Internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a docelowo w zasięgu sieci znaleźć znajdzie się 30,5 tys. placówek. W ubiegłym tygodniu prace nad projektem zakończył Sejm. Projekt poparło 430 posłów. Jak poinformowała Anna Streżyńska, resort cyfryzacji liczy, że inwestycje w całej Polsce będą mogły ruszyć już od stycznia 2018 roku



Zobacz: Sieć Edukacyjna połączy szkoły - Sejm przyjął ustawę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: newseria