DAJ CYNK

Play postawił maszt w Lęborku. Mieszkańcy są zbulwersowani

Marian Szutiak

Wydarzenia

Play postawił maszt w Lęborku. Mieszkańcy są zbulwersowani

Mieszkańcy domów jednorodzinnych w Lęborku zyskali nowego sąsiada w postaci 40-metrowej wieży telekomunikacyjnej sieci Play. Okazało się, że część z nich o planowanej inwestycji nie została poinformowana.

O sprawie pisze serwis Lebork24.info. Do tamtejszej redakcji zgłosiła się pani Krystyna, mieszkająca przy ulicy Gierymskiego w Lęborku. Z jej relacji wynika, że ponad 40-metrowa konstrukcja Play powstała około 20 metrów od jej domu. Podejmowane starania i interwencje w urzędach nic nie dały, a budowla stała się częścią krajobrazu dla okolicznych mieszkańców.

Cała sprawa ma swój początek we wrześniu ubiegłego roku, gdy otrzymałam zawiadomienie ze Starostwa Powiatowego w Lęborku, w którym poinformowano, że planuje się postawienie takiego masztu. W piśmie zaznaczono, że mamy siedem dni na zapoznanie się z aktami sprawy i na złożenie wniosków i zastrzeżeń. Po otrzymaniu zawiadomienia z podanym numerem działki nieruchomości nie sądziłam, że dotyczy to działki obok naszej posesji. W piśmie nie podano ulicy, gdzie powstanie stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

– powiedziała pani Krystyna redakcji Lebork24.info

Zobacz: Play postawi maszt w Ostrzycy. Mieszkańcy się boją (aktualizacja)
Zobacz: T-Mobile przegrał z góralami. Masztu nie będzie

W lutym tego roku zatwierdzono projekt budowlany i wydano pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej spółki P4, operatora sieci Play. Decyzja stała się prawomocna w kolejnym miesiącu, natomiast w maju ruszyła budowa. Jak informuje Lebork24.info, pani Krystyna postanowiła interweniować u wicestarosty Edmunda Głombiewskiego i burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka. Swoje uwagi zgłosiła też radnemu Rady Miejskiej Włodzimierzowi Klacie. 10 lipca zwróciła się też z pismem do starostwa z prośbą o ponowne przeanalizowanie wydanej decyzji. Podała, że nie wiedziała, ze inwestycja powstanie tak blisko jej domu. Budowy wieży telekomunikacyjnej nie dało się już jednak zatrzymać.

Wieża Play Lębork
Wieża Play w Lęborku (źródło: Krystyna Ostrowska / Lebork24.info)

Okoliczni mieszkańcy zebrali również około 90 podpisów przeciwników "fioletowej" konstrukcji i 17 lipca wystosowali pismo do starostwa, w którym domagali się wstrzymania inwestycji. W tym przypadku również żądania nie zostały uwzględnione.

W tym piśmie zadaliśmy też pytanie dlaczego wielu mieszkańców z ulicy między innymi Ogrodowej, Lipowej, Spokojnej, Gierymskiego, Skoczylasa, Gdańskiej i Pułaskiego nie zostało poinformowanych o budowie wieży. Do dziś nie ma jednak odpowiedzi. Starostwo przekazało jedynie nasz list do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który na początku sierpnia odpisał krótko, że decyzja zatwierdzająca projekt architektoniczno-budowlany została już wydana w lutym, a w marcu stała się ostateczna i nie będzie cofnięta.

– dodała pani Krystyna

4 września 2023 roku wieża telekomunikacyjna sieci Play została ukończona. Jak możemy przeczytać na łamach lęborskiego portalu, mieszkańcy miasta są zbulwersowani, że starostwo nie uwzględniło ich podpisów, pism i protestów. 7 września mieszkańcy ulicy Ogrodowej złożyli kolejne pismo w starostwie, w którym domagają się wyjaśnień, dlaczego nie zostali poinformowani o planach budowy masztu. Pytają także, dlaczego przez dwa miesiące nie dostali odpowiedzi na pismo z 17 lipca.

Lębork maszt Play mapa
Okolica, w której Play zbudował swój maszt

Zbudowana w Lęborku stacja bazowa Play oznacza przede wszystkim poprawienie zasięgu fioletowej sieci w tym mieście. Mieszkańcy okolicy, w tym pani Krystyna, boją się jednak o swoje zdrowie. Choć nie ma jednoznacznych dowodów na to, że promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez anteny telefonii komórkowej, są szkodliwe dla zdrowia ludzi lub zwierząt, Internet pełen jest pseudonaukowych doniesień o tym, jak to fale radiowe zwiększają ryzyko zachorowania na raka itp. Osoby szerzące tę dezinformację jednocześnie jakoś nie mają problemów przed wystawianiem się na działanie światła widzialnego (niesie o kilka rzędów wielkości więcej energii od fal radiowych używanych przez "komórki") czy opalaniem się ultrafioletem. To ostatnie rzeczywiście może spowodować raka.

Zobacz: Jesteś w Play? Ten numer warto zapamiętać
Zobacz: Play gasi światło. Z tej promocji już nie skorzystasz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Krystyna Ostrowska / lebork24.pl, Mapy Google

Źródło tekstu: lebork24.info